| DnlG a întrebat:

In citatul : ""Daca nu mai esti copil, ai murit demult/de mult" cum e corect? Am gasit pe internet ambele variante ale citatului.

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În acest citat corect corest est „demult"
Dar, funcție de context, sînt corecte ambele formulări.
Ex.
Cîndva, demult, cînd parcă nici nu se mai știe...".
În acest caz, acest demult se traduce prin „de multă vreme, cu mult timp în urmă" și este un adverb de timp.
Alt exemplu...
Oricît de mult aș citi, parcă nu se prea lipește nimic de mine.
În acest caz acest „de mult" poate fi considerat o locuțiune adverbială modală sau de cantitate.

| Idc12345 a răspuns:

Demult.Cred ca daca era "de mult " mai trebuia un substantiv langa, gen "de mult timp ".

| Sn4k3 a răspuns:

Demult

| fuzzer a răspuns:

Daca ai gasit ambele variante, atunci ambele sunt corecte, pentru ca e un citat, o cugetare maxima, si nu poti schimba tu ortografia structurii.

| Cameliapantiru a răspuns:

Corect este "demult"!