| smashedblackfox a întrebat:

In clasa a 10-a, la mate-info, ce se invata la:
-matematica
-engleza
-biologie
-greografie
-info
-fizica
-istorie

Răspuns Câştigător
| Helenee24 a răspuns:

Matematica - puteri cu exponenti reali [logaritmi], functii si diverse tipuri de functii particuloare [functia exponentiala,logaritmica,putere, etc. ], functii trigonometrice inverse [arcsin,arccos, arctg, arcctg], multimea numerelor complexe, combinatorica, ecuatiile dreptei in plan, si un pic de polinoame [suplimentar]

Engleza - ca in fiecare alt an, orele de engleza se bazeaza pe comunicare, exercitii generale, etc. Nu este o materie la care poti spune ca inveti ceva concret intr-un anumit an.

Biologie - in mod normal se studiaza functiile de hranire, de relatie si de sensibiilitate la plante si animale, dar majoritatea profesorilor fac anatomie pentru ca in a11a vei avea o singura ora de bio si nu le va ajunge timpul laughing

geografie - geografia administrativ-teritoriala [capitale bla bla], si economica [regiuni cu importanta deosebita, industrie, agricultura, turism, transporturi, etc]

info - daca esti la mate-info simplu faci aceleasi chestii din a9a numai ca anul asta inveti sa le implementezi in limbaj de programare, daca esti la info intensiv - siruri de caractere, tipul inregistrare [structuri], liste

fizica - termodinamica si electricitate

istorie - habar n-am, nu prea servesc asa ceva

S-ar putea sa fi omis cateva chestii, dar oricum sper sa te ajute si... Succes happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe