| alexalex_4797 a întrebat:

In clasa a10a-a11a se invata pe profilul filologie/stiinte sociale la romana gramatica? Sau se pune accentul pe literatura ca la profilele reale?

4 răspunsuri:
| babyblue a răspuns:

Desi sunt in clasa a 9-a, doamna diriginta ne-a zis ca vom face in clasa a 11-a si a 12-a o ora optional.Acum...depinde de profesor si de optionalul pe care il alegi.

Succes.

| Bunny a răspuns:

Gramatica se mai face pana in a9a si doar semestrul 1.Adica cel putin asa a fost cand am facut eu liceul. Sper ca te'am ajutathappy.

| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

Gramatica nu se face deloc in liceu! (doar literatura) si pe ici pe colo.mai mult intr-a noua cate o ora de limba.

| Swanhilde a răspuns:

Profilul e uman.Concluzia se poate deduce singura, nu?

Gramatica nu prea faci, decat lucruri esentiale, in schimb multa literatura, multe opere, comentarii s. m. d.