| Sadop a întrebat:

În fraza " A ajuns să primească mulţi bani ", a 2-a propoziţie este predicativă?

11 răspunsuri:
| valeeExpress a răspuns:

Eu am scris " A ajuns sa cucereasca lumea" si doamna mi-a zis ca e bine. Insa, am sters si am scris "Scopul este sa cureasca" dar nu cred ca trebuie neaparat cu sensul de a deveni, pentru ca daca zici "Intrebarea este ce vom manca" nu are acest sens. Eu cred ca ai scris corect.

| MadRaven a răspuns:

Are sensul de "a deveni"? Eu ştiu că doar atunci introduce o PR.
Era mai simplu dacă puneai ceva cu este, unde ştiai sigur că introduce PR.

| Sadop explică (pentru MadRaven):

Cam asta era şi întrebarea mea, dacă are sensul de a deveni, fiindcă întradevăr doar aşa poate introduce o P.R.

| soloangel01 a răspuns (pentru Sadop):

Am avut astazi la examen subiectul asta! Mi-am batut capul dar tot cred ca am gresit, uitasem PR.Si apropo, cum a zis si Méphistophélique, trebuie sa aiba intelesul lui a deveni... A devenit sa primeasca multi bani nu prea are sens.winking

| MadRaven a răspuns (pentru Sadop):

Pai nu are sensul de a deveni. Mereu foloseste a fi la o PR daca esti la un examen.

| soloangel01 a răspuns:

Eu cred ca e CD(completiva directa).Ce a ajuns? sa primeasca multi bani, in plus subordonata se poate contrage in cuvantul ceva, profesoara de romana mi-a zis ca daca se contrage in cuvantul 'ceva' este CD. Daca am gresit astept sa ma corecteze cineva!

| Macryna a răspuns:

Sunt clasa a 7-a si sunt sigura ca nu poti sa zici "a devenit sa primeasca bani "

| Sadop explică (pentru Macryna):

Dar nici locul nu-l reprezinta.
A ajuns intr-un loc, de exemplu.

| Macryna a răspuns (pentru Sadop):

Da asa este, asta chiar m-a pus pe ganduri o s-o intreb pe doamna profesoara la toamna laughing serios

| StereaCosmin a răspuns:

Nu, pentru ca nu are sens de "a deveni".(A devenit sa primeasca multi bani... nu prea are sens)
Propozitia ta este completiva directa.
Verbul care se potriveste cel mai bine este "pare". De exemplu: Pare sa citeasca. Pare sa invete.