| XCoryZ a întrebat:

"In jurul unei gradini s.a construit un gard de 480 de metri. jumatate din el e din scandura, o parte egala cu un sfert edin lungimea celui din scandura este gard viu, iar restul e gard de sarma ghimpata cu 3 randuri de sarma.cati metri de sarma ghimpata s.au folosit?" imi dati rezolvarea acestei probleme cu intrebari.va rog.Funda.happy

Răspuns Câştigător
| cocolinosef a răspuns:

480:2 = 240
240:3=80
480-240-80= 160

| XCoryZ explică (pentru cocolinosef):

Mersi!

| cocolinosef a răspuns (pentru XCoryZ):

Nu ai pentru ce! funda?

| voodoo85 a răspuns (pentru cocolinosef):

Esti sigur ca ai calculat bine? unsfert din 240 inseamna 240/4 nu la 3
si gardul de sarma are 3 randuri, deci rapunsul final este lungimea gardului de sarma *3. Parerea mea!

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

L-ați năucit pe bietul școlar. Nu a priceput nimic.
Răspunsul lui cocolinosef nu e corect.
voodoo 85 nu a explicat cum a ajuns la soluțiile date de el ( deși corecte).
El a spus să-i scrieți cu întrebări și răspunsuri.
Cam așa ceva.
1 ) Cîți metri de gard sînt din scîndură?
480 : 2 = 240 metri.
2) Cît este un sfert din 240? ( deci gard viu )
240 : 4 = 60 metri.
3) Cîți metri sînt cu scîndură și gard viu?
240 + 60 = 300.metri
4) Cîți metri, deci, sînt cu sîrmă ghimpată?
480 - 300 = 180 metri.
5) Dacă gardul cu sîrmă ghimpată are trei rînduri de sîrmă ghimpată, cîți metri de sîrmă ghimpată s-au folosit?
180 x 3 = 540 metri.
Ata e!
Voi, ăștia care vă pricepeți, dacă știți, nu -l lăsați pe cel neștiutor cu aceste răspunsuri, pentru că în felul cum îi răspundeți voi nu-i sînteți de niciun ajutor.
Individul chiar nu știe.
Încercați să vorbiți de o asemenea manieră încît să priceapă și el ceva. Altcumva efortul făcut de voi nu e de niciun folos.

| voodoo85 a răspuns:

480 m gard total din care 240 scandura, 60 m gard viu si 180 m sarma ghimpata
180*3 randuri de sarma=540 m sarma ghimpata

| voodoo85 a răspuns:

Un sfert nu inseamna ca imparti la 3
Un sfert =o patrime = /4
Si gardu de sarma are 3 straturi, deci lungimea gardului * 3