| Mariana27 a întrebat:

In limba germana, adjectivele se pun in fata substantivelor sau dupa? exista o regula anume?

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

In limba germana, adjectivele se pun in fata substantivelor. Exemplu: eine alte Frau= o doamna/femeie batrana(aici ai articolul nehotarat ''eine'')
ein alter Mann= un barbat batran(articolul nehotarat ''ein'')
das kleine Kind= copilul mic(aici ai articolul hotarat ''das'')

1 răspuns:
| Schmetterling a răspuns:

Regula spune ca inaintea unui subtantiv se pune articolul, dupa care de pune adjectivul. In functie de genul si cazul substantivului, folosesti terminatiile articolului si a adjectivelor. Ca in exemplul dat mai sus.