| anonim_4396 a întrebat:

Ati muncit careva in Olanda? Care sunt condițiile de munca, ce acte iti trebuie si cat e salariul pe ora? Momentan lucrez in Anglia dar as incerca Olanda. Se vorbește engleza in Olanda? Cam cat din ei vorbesc? yin yang

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Salariul minim e de 1500euro, fiind in ue nu ai nevoie de cine stie ce acte, doar contract legal de munca pe baza caruia iti iei rezidenta.

Aproape 95% vb engleza

| Apollo007 a răspuns (pentru suntserios):

Sunt deschisi cu străinii? Sper ca nu's rasiști ca nemții sau englezi? Daca stii cumva niste firme serioase de recrutare a forței de munca mi-ar fi de mare ajutor. Vb bine engleza dar olandeza nu cred ca as putea-o învața usor. Caut o firma serioasa prun care sa plec. Cel puțin la început pana gasesc poate un job mai bun...

| suntserios a răspuns (pentru Apollo007):

Firme de recrutare nu stiu, nu lucrez in Olanda. Am prieteni care o fac si ii vizitez foarte des. Deschisi cu strainii nu prea sunt. Nu sunt rasisti, nu confunda romanii cu tiganii, dar nici prietenosi nu sunt.