| FriendsShow a întrebat:

In privinta Evaluarii Nationala de acum 2 zile la romana.

La sub 1 exercitiul 2, cel cu virgula, am vazut ca in barem scrie de enumeratie.Eu am scris: virgula, ca semn ortografic, marcheaza un raport de coordonare prin juxtapunere intre parti de vorbire de acelasi fel:substantivul dor, bucurie si nerabdare. Credeti ca puncteaza ceva?

La sub 1 exercitiu 3, cel cu timpul. eu am scris : " mai tarziu" si "cateva zile".In barem nu scrie de niciunul din astia doi.Credeti ca poate puncta ceva?

La sub 2 ex 5 am luat "vom selecta trei texte finaliste" prop pricipala,"care vor fi publicate pe site " -propozitie sub. atributiva si "pentru a putea fi comentate de voi" -propozitie sub circ de cauza. Puncteaza ceva la acest exercitiu?

Mersi pentru toti care au citit.

4 răspunsuri:
| deeadeea111 a răspuns:

La cel cu virgula trebuie sa-t6i dea punctaj maxim deoarece si explicatia aceea apare in barem
la cel cu timpul stai linistit si eu am scris mai tarziu si nu apare in barem daracolo in barem sunt doar niste exemple de raspuns deci iti va fi punctat
la cel cu propozitiile nu vei primi punctajul maxim darnu are cum sa-ti scada mai mult de 2 puncte
succes!

| dodo1530 a răspuns:

La dub 1 ex cu virgula ar trebui sa iti dea punctajul, depinde mult de corector. Daca nu iti da toate cele 6 nucte macar vreo 4-5 trebuie sa iti puncteze.

La sub 2 ex 3 nu stiu prea bine, dar cred ca trebuie sa iti dea o parte din punctaj, sa spunem 3-4 puncte, ptc ce ai scris tu nu este prea exact...

La sub 2 ex 5 prima propozitie e corecta, dar a treia nu exista, deci itit va scadea. Cred ca totusi iti vaor da ~2 pct.

Bafta cu rezultatele si restul! (si eu le astept big grin)

| TheOneGirl a răspuns:

Nu cred ca vei primi punctaj intreg, dar totusi cred ca o sa-ti dea ceva

| Biiiancaaaaaa a răspuns:

La prima situatie cred ca o sa primeste jumatate din punctaj
La cel cu timpul o sa primesti tot punctajul ( in barem nu sunt trecute toate variantele de raspuns )
La ex 5 au gresit aproape totii colegii mei...
Daca ai precizat ca e atributiva, iti pune 2 puncte din 4
Funda? puppy dog eyes