| anonim_4396 a întrebat:

In propozitia" tu esti frumos", frumos este adverb sau adjectiv?

10 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Este un adjectiv care îndeplineşte funcţia sintactică de nume predicativ (de aceea nu răspunde la întrebarea "cum eşti?"). Dacă tot nu eşti convins, imaginează-ţi că partenerul de conversaţie e o fată, atunci propoziţia "Tu eşti frumos" ar deveni "Tu eşti frumoasă" şi din câte ştim (sau ar trebui să ştim) adverbul nu se acordă niciodată cu nimic.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Este adjectiv, pentru că stă lângă verbul " a fi". Dacă spuneai "Tu scrii frumos", atunci era adverb.
@Raul9004 ți-a dat cea mai bună explicație.
Baftă!

| Fineness a răspuns:

Este adjectiv.
E oarecum adevarat sa se aseamana foarte mult cu cu un adverb,deoarece,,este'' este verb,iar iar adverbul sta mereu pe langa un verb, dar aici,, este'' nu are valoare de predicat verbal.
Deci, acest lucru face ca afirmatia mea sa fie adevarata.
Sper ca te-am ajutat! big grin

| LifeFail a răspuns:

În propoziţia respectivă, "frumos" este adjectiv cu funcţia sintactică de nume predicativ în cazul nominativ.
Baftă!

| MasterOfDisaster a răspuns:

Adjectiv

| MsEllaVampire a răspuns:

Poate fi si adjectiv dar in propozitia ta este adverb de mod pentru ca raspunde la intrebareaa "cum esti?"

| RANGE a răspuns:

Adjectiv

| Bobyxx a răspuns:

Daca gandesti putin vei intelege frumos se acorda in gen nr si caz cu pronumele care tine locul unui SUBSTANTIV deci frumos e adjectiv.

| friedgum a răspuns:

"Frumos" este adverb pentru ca raspunde la intrebarea "cum esti?"

| AndyDesteptu a răspuns:

Adjectiv