| nicusor123 a întrebat:

In regulamentul liceului scrie ca nu avem voie sa fumam in curte si totusi se fumeaza la greu acolo. Diriga a zis ca o sa fie exmatriculati cei care sunt prinsi fumand....chiar are dreptul sa ne exmatriculeze in clasele 9-10 stiu ca este invatamant obligatoriu.PS:daca ajuta cumva este liceu de arte(zic si eu)

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Noile prevederi din legea invatamantului permit exmatricularea temporara sau definitiva in cazul incalcarii grave a regulamentului scolar.Chiar daca e obligatoriu invatamantul, exmatricularea se face si odata cu ea obligativitatea de a relua cursurile la expirarea timpului in care ai fost exmatriculat.De obicei se aplica insa amenzi in cazul fumatului, in baza nerespectarii normelor de prevenire a incendiilor.Acestea se achita de parinti.

2 răspunsuri:
| DjSheepyOfficial a răspuns:

Nu poate sa va exmatriculeleze clasa a 9a si a 10a in cel mai rau caz va pot scadea nota la purtatewinking

| Louuder98 a răspuns:

Acum nu cred ca o sa va exmatriculeze, dar s-ar putea pe viitor sa aveti probleme, si in clasele a 11 sau a 12 si mai rau, va poate da de ales : ori va exmatriculeaza ori va mutati laughing