| Xtal a întrebat:

In Romana absolut toate cuvintele se pronunta asa cum se scriu? Am observat ca aceasta regula nu se prea respecta de exemplu:as /este pronuntat,,asi" iepurasul/se pronunta iepuras/i/ul cu o tentativa de i, si multe alte cuvinte. Care este explicatia?

Răspuns Câştigător
| WR104 a răspuns:

Http://es.scribd.com/......oman%C4%83
Poate te ajuta cu ceva.
Numai bine!

| Xtal explică (pentru WR104):

Multumesc,la asta faceam referinta.Probabil exemplul meu nu a fost destul de clar.

| WR104 a răspuns (pentru Xtal):

Ok, cu placere, numai bine.

8 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Despre ce vorbesti, nu se pronunta iepurasiul, poate copiii mici, eu nu am auzit pe nimeni sa vorbeasca asa happy

| SerafimHD a răspuns:

Recomand sa intri pe referate.clopotel.ro
exista mai multe detalii despre complexitatea limbii romane reguli de pronuntie, greutatile intampinate la consoala X etc.

| BluishAngel a răspuns:

Este o chestie de fonetica. Unele cuvinte au mai multe litere decat sunete. Spre exemplu: Gheorghe [g', o, r, g', e] 8 litere, 5 sunete (cred ca ai facut si tu analizari de genul la limba romana, mai exact gramatica happy ) Apoi, sunt unele cuvinte care au mai multe sunete decat litere.Aici se incadreaza si ceea ce vrei tu sa spui,dar exemplele nu sunt corecte. Spre exemplu: examen [e,g,z, a, m, e, n] 6 litere, 7 sunete.Ei bine acelasi lucru se intampla si la cuvintele la care te referi tu.De pilda: eu [i, e, u] 2 litere, 3 sunete.Asta se intampla foarte rar in limba romana, unele litere sunt redate prin doua sunete cum este litera "x" sau "e" din exemplul anterior.
Sper ca ai inteleswinking

| emiliaalexandra a răspuns:

Nu stiu daca exista ceea ce cauti, dar exemplul nu este bun

| WR104 a răspuns (pentru emiliaalexandra):

Exemplul e bun, problema nu e la acel "asi", unii pun accentul diferit, in momentul in care pui accent pe acel "s" prelungit el devine "si".
Ok, s-ar putea sa gresesc total dar acum ca tot am scris.

| Vlad_Nichita_1998 a răspuns:

Da poate te referi la accent dar dc chiar cum zici tu atunci da un exemplu de genul eu se pronunta ieu