| Iamlolanoah720 a întrebat:

In Romania nu exista educatie sexuala in scoli?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este materie obligatorie, dar unele scoli au acest optional, daca are cine sa il predea... Nu avem profesori specializati pe materiile opționale, deci ori nu se fac ori se fac de mântuiala. De obicei se ajunge ca optionalele sa fie doar ore in plus pe care deja le ai. De exemplu o ora in plus de matematica.

| Iamlolanoah720 explică (pentru anonim_4396):

Am inteleshappy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mizeria de religie e optionala. Avem armate intregi de profesori...

19 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bună dimineața

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista.
Mai multe partide si mai ales BOR s au gandit ca nu e cazul sa educam copii

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Doar daca exista proful potrivitwinking

| Frank51 a răspuns:

Nu există, încă. Și nici nu va exista până când nu vrea guvernul să fie mai mulți sau mai puțini oameni.

| zurick a răspuns:

Există opționale în unele licee, la mine a fost unul de genul care putea fi ales. Însă o materie ca atare pentru toți, nu este deși ar fi cazul

| siriusblack98 a răspuns:

Nu la ora actuală.

| Marius22222222222 a răspuns:

Nu.de regula se face aici pe TPU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut

| AndrElle a răspuns:

Este la pedagogie, sunt mai multe educații care se studiază. Facultatea Științe ale educației și psihologie și este introdusă în material.

| Gusticel a răspuns:

Nope.

| ovidiu29asd a răspuns:

Nu trebuie, cat mai multa religie, fratilor. Doar daca sunteti urati, saraci si prosti o sa va iubeasca Dumnezeu...ahh...si cel mai important daca dati bani la biserica laughing

| Iamlolanoah720 explică (pentru ovidiu29asd):

Vorbesti aiurea
Si ce daca esti bogat si frumos nu trebuie sa fi credincios? Dumnezeu iubeste pe toata lumea si toata lumea ar trebui sa il iubeasca
Si de asta nu permit educatia sexuala in scoala pentru ca sunt religiosii?

| suntserios a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Greu cu ironia la deal nu?

Si da, de aia nu se permite educatia sexuala in scoli pentru ca biserica s-a opus de fiecare data

| NLS a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Nu doar biserica a fost de vina, ci si parintii de multe ori. Majoritatea nu sunt de acord.
Pe unde profesorii de biologie au fost mai deschisi, si a existat acceptare din partea parintilor, s-a facut inca de ani buni (din 1998 de exemplu, la scoala unde am fost), insa doar un an, pe clasa a 8-a.
Si ca materie optionala, la alegere cu altele.
Insa multi aleg altceva.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

In scolile din Romania NU este predata materia scolara denumita Educatie sexuala din cauza opunerii cu vehementa a bisericii ortodoxe in frunte cu prea (NE)fericitul popa nemernic Daniel.
Si uite asa am ajuns de rasul Europei din cauza faptului ca NU este predata in scolile din Romania Educatia sexuala ca materie scolara obligatorie si absolut necesara incepand din clasa a 5-a sau a 6-a.
România are aproape un sfert dintre mamele minore din Uniunea Europeană si dintre ele mai putin de 2% au beneficiat de servicii publice de asistenţă socială, conform unei cercetări a organizaţiei Salvaţi Copiii.
"Aproape un sfert (mai precis 23%) dintre mamele sub 18 ani din Uniunea Europeană trăiesc în România, cea care ocupă primul loc la acest capitol, în rândul statelor membre: datele Eurostat arată că :
-- numai în anul 2018, au devenit mame 8.621 de fete înainte de vârsta majoratului (10-17 ani),
-- iar 725 dintre ele s-au aflat în această situaţie înainte de a împlini 15 ani.
Situaţia este cu atât mai critică si alarmanta, cu cât mai puţin de două procente dintre ele spun că au interacţionat cu serviciile publice de asistenţă socială, potrivit unei anchete sociologice realizate de Salvaţi Copiii România", se arată într-un comunicat al asociaţiei transmis, marţi 07.07. 2020, de agentia AGERPRES.''
https://www.digi24.ro/......na-1334508

'' România este pe locul al doilea în Uniunea Europeană, după Bulgaria, la rata de naștere în rândul mamelor adolescente, arată un studiu realizat de UNICEF împreună cu Asociația SAMAS în România. Potrivit autorilor studiului, fenomenul este ciclic, repetându-se în cadrul acelorași familii de la o generație la alta împreună cu precaritatea economică, socială și de sănătate.
România nu reuşeşte să ţină sub control fenomenul mamelor minore, tot mai multe de la an la an, țara noastră ajungând pe locul doi în Europa, cu cele mai multe naşteri şi avorturi la fetele sub 18 ani. Sarcina în adolescență are numeroase consecințe negative asupra viitoarelor mame, precum și costuri sociale și economice.
-- Potrivit studiului, în 2019, au fost înregistrate 16.639 sarcini în rândul adolescentelor, în scădere cu 9% față de anul 2018.
-- În cazul adolescentelor sub 15 ani, numărul de sarcini a scăzut în toate regiunile, cu excepția regiunilor Nord-Vest și Nord-Est, unde creșterea a fost de 11%.
--Tot în anul 2019, numărul întreruperilor de sarcină în cazul fetelor minotre cu varsta între 15 și 19 ani a fost de 4.290.''
https://www.digi24.ro/......te-1430558

​17.981 de adolescente și tinere cu vârsta sub 19 ani din România au devenit mame anul trecut, arată datele Organizației Salvați Copiii.
-- 674 dintre aceste fetite au mai puțin de 15 ani,
-- iar 17.307 au varsta cuprinsa între 15 și 19 ani.
Dintre minorele si adolescentele-mame cu vârsta sub 19 ani,
-- 12.906 sunt la prima naștere,
-- 3.657 la a doua nastere,
-- 673 sunt la a treia nastere,
-- 63 la a patra nastere, 7 la a cincea naștere,
-- iar una dintre ele se afla la a 6-a naștere.
Toate aceste nenorociri se datoreaza pur si simplu faptului ca biserica ortodoxa Romana se opune cu vehementa ca materia de studiu ''Educatie sexuala'' sa fie predata in scolile din Romania.
In tari civilizate cum sunt Olanda, Danemarca, Suedia si Finlanda unde ''Educatia sexuala'' este materie de studiu OBLIGATORIE, s-a constatat ca in ultimii 2-3 ani NU a existat/NU s-a inregistrat nici un singur caz de... mamica minora.
Aceasta informatie ar trebui sa citeasca popa Daniel si nu biblia.

| ovidiu29asd a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Cred ca ai interpretat gresit ce am scris eulaughing Daca esti bogat, frumos si mai ales cu mai mult de 2 neuroni legati intre ei poti sa fii si credincios, doar ca religia(pe care o invatam inclusiv in scoli) ne invata contrariul si anume ca ajungi in imparatia lui Dumnezeu doar daca esti sarac, prost si urat. Oameni care isi plimba fundul pe banii nostri in s class si cu mantie de aur de 4 m ne invata despre piosenie si smerenie. Aceeasi oameni care fac politica in biserici dupa interesele proprii in loc sa tina predici. Nu sesizezi nicio urma de ipocrizie? Eu sezisez si ajung la parerea ca ar fi mult mai productiv pentru elevi daca ar invata educatie sexuala in scoli decat religie de exemplu. Nici nu mai vb de cultura civica, economica, sau drepturi, libertati si indatoriri