| anonim_4396 a întrebat:

In suedia facultatile sunt contra cost sau gratuite? Am inteles ca cei cu medie mai mare nu mai platesc cazarea, masa si toate cele necesare iar facultatea este absolut gratuita.

3 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

In marea majoritate a cazurilor, eu stiu ca este pe bani. In Danemarca este gratis parca.

| DifferentKidd a răspuns:

E gratis, dar au multe taxe de platit.

| Andrei_Leon_2002 a răspuns:

În toate țările exista facultăți gratuite. Exista anumite,, schimburi de cunoștințe,, intre țări care prin acest proiect se fac schimb de studenti.In Suedia, majoritatea facultăților au locuri gratis dar daca ai medie foarte mare și la BAC ai medie mare poți să fi calm.Mai nou am văzut că facultățile te apelează pentru înscriere, dar asta se întâmplă doar pentru copii supradotați.Deci,exista chiar multe facultăți cu locuri la,, gratis,, adică cămin, masa și studii plătite dar exista o singura problema. Dupa ce faci facultatea trebuie sa te angajezi câțiva ani în țară respectivă (pentru a acoperi cheltuielile). Bafta și ai grija de tine!