| JosePpPp a întrebat:

In titlu e corect " Alexandru Lapusneanu sau Alexandru Lapusneanul "?

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod categoric, corect este „Alexandru
Lăpușneanul".
A se vedea orice volum de istorie a Literaturii Române.
Vezi și google - Wikipedia.

| JosePpPp explică (pentru corolav):

Pe wikipedia tot fara l mi-a dat laughing

| corolav a răspuns (pentru JosePpPp):

Nu e adevărat. Caută la Costache Negruzzi!

| corolav a răspuns:

În monumentala lucrare „Dicționarul literaturii române" - de la origini pînă la 1900, Editura Academiei R.S.R., București 1979, la pagina 621, scrie cît se poate de clar: "Alexandru Lăpușneanul".
Acum 55 de ani, cînd l-am studiat pe Negruzzi, plus și în anii ulteriori, am învățat că titlul nuvelei este „Alexandru Lăpușneanul".

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alexandru Lapusneanu. Confuzia apare din cauza nuvelei care a aparut in Dacia literara sub numele: "Scene istorice din cronicile Moldaviei. Alexandru Lapusneanul " de Constantin Negruzzi.

| Pricked a răspuns:

Lăpuşneanu, Jose, Lăpuşneanu.

| Iris1997 a răspuns:

Lapusneanu

| Dem0N a răspuns:

Fara l la sfarsit

| Alexannderrr a răspuns:

Alexandru Lapusneanu happy

| Sorynnn21 a răspuns:

Alexandru Lapusneanu.