| missSalvatore a întrebat:

In triunghiul dreptunghic, mediana este si bisectoare si inaltime sau asta era la triunghiul echilateral?

1 răspuns:
| Danzell a răspuns:

Este posibil ca mediana bisectoarea si inaltimea sa fie aceeasi linie in triunghiul isoscel insa DOAR in unghiul necongruent. (de ex A=40 B=40 C=100 doar in C) idem si in cazul triunghiului dreptunghic isoscel. unde A=90 B=45 C=45. deci numai in unghiul care nu este egal cu oricare alt unghi.

Dar daca te referi la absolut toate unghiurile atunci regula se aplica doar la echilateral