| diamond9249 a întrebat:

Cine stie o teorema prin care se poate afla mediana intr-un triunghi? Stiu ca in triunghiul dreptunghic, mediana pe ipotenuza e jumatate din ipotenuza. Mie imi trebuie intr-un triunghi normal, nu dreptunghic, nu isoscel, nu echilateral. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

Se afla cu urmatoarea formule.

Fie o mediana intr-un triunghi oarecare. Ei bine, formula de calcul pentru mediana este: mediana = ( a^2+b^2)/2 + c^2/4, unde a, b si c sunt lungimile triunghiului oarecare.Da? hai sa-ti spun si scris: pentru a afla lungimea unei mediane intr-un triunghi oarecare, folosim formula de mai sus, adica semisuma patratelor lungimilor ''mai mici'' decat latura cea mare a scalenului sau triunghiului oarecare) adunata cu patratul lungimii laturii celei mari impartit la 4 de data asta.
Ti-o mai scriu odata:

mediana = ( a^2 + b^2) /2 + c^2/4.
Semnul ''^2'' inseamna la patrat.
Sanatate si o zi buna!

| CryChristiAN a răspuns (pentru CryChristiAN):

Vezi ca raspunsurile ce le-ai primit mai sus sunt TOTAL pe DINAFARA.

| sabin89 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Stii cumva si cum se demonstreaza formula asta?

8 răspunsuri:
| Husicel a răspuns:

Prin teorema lui pitagora dacă ști celelalte laturi

| CryChristiAN a răspuns (pentru Husicel):

S-a referit la un triunghi oarecare. Si in plus, ce-are a face teorema lui Pitagora cu lungimea medianei?straight face

| Azµre a răspuns:

Teorema lui Stewart
http://ro.wikipedia.org/wiki/Teorema_lui_Stewart
E mai complexă.

| Rose123 a răspuns:

Medianele sunt concurente intr-un punct G(centru de greutate). G se afla la 2 treimi de varf si o treime de baza. Chestia asta se intampla in orice triunghi.

| Aliii99 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Median%C4%83. vezi poate te ajuta asta.

| Filip_Iona_1995 a răspuns:

Pentru mediana ce pleaca din A, formula este ma=sqrt((2(b^2+c^2)-a^2)/4), unde sqrt reprezinta functia radical.