| thisissolawl a întrebat:

Hei imi puteti da niste teoreme pentru. triunghiul isoscel, echilateral si dreptunghic? P. S. Sunt clasa a VI-a

4 răspunsuri:
| csdeaglecs a răspuns:

Tr isoscel - Baza ori inaltimea supra 2 / Tr echilateral - L la a 2 radical din 3 supra 4 / Tr dreptunghic - cateta 1 ori cateta 2 supra 2
. astea sunt.bafta
funda?big grin

| Slayzor a răspuns:

Pentru dreptunghic: teorema lu Pitagora (ipotenuza la a doua = suma patratelor catetelor), teorema unghiului de 30 de grade (cateta opusa unghiului de 30 de grade este jumate din ipotenuza); pentru isoscel nu stiu teoreme; pentru echilateral nu stiu decat niste relatii cum ar fi aria (latura la a doua X radical din 3, totul supra 4) si mai e chestia cu mediana: centrul de greutate se afla la o treime de baza si 2 treimi de varf, si mediana mai e si latura radical din 3, totul supra 2

| Criss003 a răspuns:

La triunghiul isoscel inaltimea e si mediana bisectoare si mediatoare. la triunghiul dreptunghic teormea lu pitagora: BCLA A2A = AB LA A2A +ACLA A2A SI LA TRIUNGHIUL ECHILATERAL SNT MAI MULTE

| Sonyuk_4389 a răspuns:

Teorema lui Pitagora ( se foloseste doar in triunghiul dreptunghic) si suna cam asa :
ipotenuza la patrat= cateta 1 la patrat + cateta a 2'a la patrat.