| CaVaNi a întrebat:

Care este mediana,bisectoare, inaltimea, mediatoare si triunghiul isoscel.definifiile
dau funda.

Răspuns Câştigător
| anonim5491 a răspuns:

Inaltimea este segmentul determinat de un varf al triuhnghiului si de piciorul perpendicularei duse din acel varf pe latura opusamediana estesegmentul determinat de un varf al triunghiului si mijlocul laturii opuse.
mediatoare este dreapta perpendiculara pe orice latura a triunghiului in mijlocul acesteia
bisectoarea este linia care imparte masura unghiului in 2. sau mai bine spus numim masura unui triunghi bisectoarea oricarui unghi al triunghiului... sper sa fii fost de ajutor ...bafta funda? please

| LoveLavinia a răspuns (pentru anonim5491):

:* m-ai ajutat si pe mine happy

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai pe scurt :
-mediana : este segmentul de dreapta care uneste varful unui unghi cu mijlocul laturii opuse;
-mediatoarea : e perpendiculara pe mijlocul unei laturi ( nu trebuie sa fie legata neaparat de varf, exceptie triunghiurile isoscele si echilaterale )
-inaltimea : e dusa din varf perpendicular pe latura opusa ( neaparat trebuie sa porneasca din varf)
-bisectoarea : imparte un unchi in 2 unghiuri congruente ( nu are legatura cu vre o latura opusa unghiului )
Funda?

| didiDia a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu imparte un unchi, ci un unghi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru didiDia):

Da, scuze, ma cam grabeam k trebuia sa merg la scoala :-& crying

| BlackStar27 a răspuns:

Mediana este segmentul de dreapta care uneste varful unui triunghi cu mijlocul laturii opuse.

Bisectoarea unui unghi este o semidreapta interior unghiului, care are originea, in varful unghiului si pe care il imparte in doua unghiuri congruente. ( care au aceeasi masura )

Inaltimea este segmentul de dreapta dus perpendicular din varful triunghiului pe latura opusa.

Mediatoarea este o dreapta perpendiculara dusa pe mijlocul unui segment.

Triunhiul isoscel are doua laturi congruente.( de marimi egale).

Bafta!

| Alu a răspuns:

Mediana este segmentul care uneste un varf al triunghiului cu mijlocul laturii opuse.
Se numeste bisectoare* interioara a unui unghi o semidreapta cu originea in varful unghiului, ce imparte unghiul in doua unghiuri congruente.
Mediatoarea unui segment este perpendiculara dusa pe segment prin mijlocul segmentului.(suna ca naiba)
Inaltimea unui triunghi este segmentul determinat de un varf pe piciorul perpendicularei dusa din varf pe latura opusa.
Iar in triunghiul isoscel inaltimea, bisectoarea mediana si mediatoarea sunt una si aceiasi. funda te rog big grin

| Alu a răspuns:

Dai funda la cinevA?

| Atudorei_Diana_1989 a răspuns:

Mediatoarea unui segment este perpendiculara acelui segment construita prin mijlocul acestuia.
Bisectoarea este semidreapta care imparte un unghi in doua unghiuri congruente (de masuri egale).
Inaltimea uni triunghi este segmentul determinat de un varf al triunghiului si piciorul perpendicularei dusa din acel varf pe dreapta care contine latura opusa.
Mediana este segmentul care uneste un varf al triunghiului cu mijlocul laturii opuse.
Triunghiul isoscel este triunghiul cu o baza si doua laturi congruente, iar unghiurile de la baza sunt ascutite si congruente.