| OliviaStavarache12 a întrebat:

Încerc să fiu cât mai scurtă.
Mâine trebuie să mă înscriu la liceu, și nu am absolut nici o idee pe ce profil să merg.
1. Filologie- Mulți îmi spun că nu am ce să fac cu filologie. (La ea mă pricep cel mai bine.)
2. Științe ale naturii ( Nu mă pricep, dar totuși. Nu cred că ar fi așa greu dacă aș încerca. Mulți mă îndrumă să dau la asta. )
3. Științe sociale ( Nu știu nimic despre ele. Par totuși lejere.)
4. Și. Economic, pe economie. ( Liceul e aiurea. Dar cică se dă diplomă de angajare la sfârșitul liceului. Și sunt șanse să mă angajez la bancă foarte ușor. Dar la fel ca la științele naturii, nu mă pricep. )
Vreo vorbă bună? rolling on the floor
Sau un sfat?

5 răspunsuri:
| user5493 a răspuns:

Depinde ce medie ai.

| Lucică1998 a răspuns:

Sfatul meu e sa mergi pe ce iti place, nu conteaza atat de mult profilul de la liceu in viitor, pana la urma nu inveti atat de multe in liceu, informatiile importante le primesti in general numai la facultate. Cel mai important lucru in liceu e sa te simti bine.
Si in plus daca chiar te razgandesti poti sa schimbi profilul in semestrul 2, asa ca nu-i bai daca nu nimeresti bine din prima.

| policewoman16 a răspuns:

Draga mea, trec a 12a, sunt pe filo la unul dintre cele mai bune licee din Arges (Zinca Golescu) si am fost si eu ca tine la inceput. de mica mi-a placut romana, limbile straine, partea asta umanista in general dar asa cum ai spus si tu, profilul asta nu te ajuta foarte mult decat daca vrei sa devii profesor de romana/limbi straine sau avocat (cu meditatii). E un profil relativ usor, dar nu te pregateste deloc de viitor si eu una regret ca am dat aici, realizez acum ca as fi putut face mult mai multe lucruri daca as fi mers la un profil real! Asadar daca te descurci la mate-fizica-chimie, macar 60-70% te sfatuiesc sa mergi pe stiinte sau mate info, asta daca vrei sa faci ceva cu adevarat in viata! Si stiintele sociale sunt usoare, se pune accent mai mult pe istorie-geografie... asadar, gandeste-te de doua ori inainte. Alege un profil mai greut, te lupti un pic doi ani in liceu pana iti intri in mana si la facultate va fi floare la ureche

| BDRita a răspuns:

Eu sunt la economie și îmi place, dar contează și ce vrei să faci în viață. Te angajezi ușor, e adevărat însă trebuie să înveți ceva în liceu și dacă nu ți place matematica și calculatorul nu ți aș recomanda. Sau științele naturii, e frumos dar trebuie să îți placă măcar că de învățat învețihappy în concluzie ți aș recomanda să te gândești și la ce ți place