| MsYourDarling a întrebat:

INFO
Folosesc CodeBlocks, in C++ si as vrea sa ma ajutati cu ecuatia de gradul II, mai exact, cum declar solutiile x1, x2, cu radical din delta? am incercat pur si simplu: x1=(-b+sqrt(d))/2*a, dar apare eroarea : 'sqrt' cannot be used as a function...solutii? help! happy

2 răspunsuri:
| s3my a răspuns:

#include math.h

math.h e scris intre paranteze ascutite < >

| s3my a răspuns (pentru s3my):

Nu stiu de ce naiba nu vrea sa-mi accepte raspunsul, probabil il vede ca fiind cod html :

scrie la inceputul programului : #include math.h ( math.h il scrii in paranteze ascutite )