| BigKing a întrebat:

Sunt pasionat de matematica, sunt in clasa a 9-a si am tot incercat sa gasesc o chestie dar nu reusesc.
Este legata de o notiune din clasa a 8-a, anume ecuatia de gradul al II lea. Stiu cum se calculeaza, stiu cum se procedeaza dar pe mine ma intereseaza demonstratia matematica. De unde stiu ca daca acel delta este mai mic ca 0 atunci ecuatia nu are solutii reale? sau in cazul in care este mai mare/egal ca 0.
Sper ca intelegeti ce vreau sa zic...

2 răspunsuri:
| Anca6991 a răspuns:

Nu m-am gandit niciodata la asta. E adevarat ca pe unele lucruri e mai usor sa le inveti daca le intelegi, dar aici nu prea inteleg de ce, pentru ca nu te va intreba nimeni de ce e asa sau invers. In orice caz cauta pe net ca slava Domnului e destul de "mare"!

| xanadu a răspuns:

In caz ca te preocupa matematica, iti recomand doua aplicatii pentru telefonul mobil cu care poti sa gasesti raspuns la intrebarea ta si la alte intrebari de matematica:

Aplicatia Mate10 Gimnaziu: http://www.edu10.ro/mate10-gimnaziu.html
E o aplicatie pentru telefonul mobil si are toata teoria de la gimnaziu.
Cauta Ecuatia de gradul al II-lea. La lectia respectiva se deduce formula de rezolvare a ecuatiei de gradul al doilea.

De asemenea iti recomand si aplicatia Mate10 Liceu: http://www.edu10.ro/mate10-liceu.html

Succes!