| Aero a întrebat:

Informatica clasa a 9-a. Primul care-mi descrie corect ce realizeaza urmatorul algoritm are stiti voi ce. Aaa era sa uit, eu stiu raspunsul, intrebarea am pus-o asa ca n-am eu ce intrebari sa pun! Clar? Nu e o tema!
Sunt destui pe acest site care pun tot felul de intrebari(unele cam inutile si nu le zice nimeni nimic), asa ca-mi permit si eu

citeste n;
p=1;
pentru i=1, n executa
p=p*i;
sfarsit pentru;
scrie p;
STOP

//Verificare: pentru n=5, ce valoare va afisa programul?

RASPUNDE CINE CREDE CA STIE! RESTUL NU MAI VENITI SA VA AFISATI DEGEABA PE PAGINA!

Răspuns Câştigător
| dof21 a răspuns:

N! asta face programul tau.
Daca N=5 atunci face 1*2*3*4*5=120
N factorial

45 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Bravo ca ne testezi pe noi pentru ceva ce tu sti deja, in loc sa intrebi un lucru pe care nu-l sti si ti-ar fi de folos!

| Aero explică:

Intr-adevar raspunsul e 120, dar inca n-a dat nimeni raspunsul complet. Totusi ce face programul?

| Aero explică:

Guitar, asa este, dar cum se numeste de fapt acea chestie de care zici tu?hee hee ce stresant sunt nu? laughing hai ma nu a facut niciunul liceul pe aici(macar 9-10 clase deocamdata)?

| Aero explică:

@Shery, iar vii sa te afisezi degeaba? Am si precizat in intrebare sa n-o faci daca nu vii cu rezultatul si descrierea programului.
Poate sa zica orice elev de clasa a 9-a "produsul de la 1 la numarul ala inclusiv" si totusi nu primeste funditastraight face Tztztz... iar te-ai afisat degeaba. Daca citeai mai bine intrebarea atunci intelegeai ca nu era obligatoriu sa mentionezi de "factorial", dar asta as fi vrut eu sa "aud"! Mai tarziu am revenit cu explicatii prin care ceream asta. Mai devreme sau mai tarziu, daca nu raspundea dof21, eu tot dadeam cuiva fundita, probabil lui angel13(care m-a felicitat dupa vreo 5 luni pe privat pentru o intrebare ca asta, ca sa vezi ca si-a amintit ceva placut de pe acest site; chiar isi mai dorea sa pun intrebari de acest tip)

| Shery a răspuns:

Factorialul nu se face in clasa. a IX. Asa ca un elev de clasa a IX-a ar putea sa iti spuna ce afiseaza programul, nu si cum se numeste.

| Shery a răspuns:

Puteam sa zic ca afiseaza 120 si calculeaza factorialul, dar nu sunt atat de Incuiata sa nu citesc raspunsurile celor dinaintea mea. D'oh!

| Mina a răspuns:

Produsul primelor n numere. P=120.

| alexshobyx a răspuns:

Dragii mosului acesta este un program c++ ( sigur nu stiati laughing ),
iar daca n=5 rezulta p =120...deci 5*4*3*2*1, adica n factorial, deci in acest caz 5 factorial...ADICA functia factoriala big grinbig grinbig grin

| alexshobyx a răspuns:

Dragii mosului, aceasta este functia factoriala a unui numar...
n=5 rezulta p=5*4*3*2*1 =120

| angel13 a răspuns:

Mai bine da enuntul problemei ca nu inteleg... ceva e putred laughing

| angel13 a răspuns:

Eu am facut doar c++ laughing imi explica si mie cineva ce e cu i'ul? thinking

| angel13 a răspuns:

Hai domnle odata cu enuntul problemei ca mor aici de emotii laughinglaughing sa vad ce e...laughing

| angel13 a răspuns:

In c++ e asa

#include
void main()
{int n, i, p;
coutn;
p=1;
i=1;
while(i

| angel13 a răspuns:

Calculeaza produsul tuturor numerelor pana la numarul dat, inclusiv

| angel13 a răspuns:

Are vreo denumire?thinking

si nu esti stresant...eu sunt stresanta ca am postat in topicul asta de o gramada de ori laughinglaughing cand e vorba de info sunt prima laughing

| Alina_5575 a răspuns:

Pfff si pe site`ul asta dau de intrebari din astea cu algoritm, imi ajunge destul cat fac la scoala si nu pricep nimic I don't want to see

si app tu sigur nu sti raspundul desi ai scris ca il sti,,straight face

| DexTer a răspuns:

P=120

| DexTer a răspuns:

Presupun ca 120

| acblabla a răspuns:

WOW rolling on the floor... Raspuns: 120. Dar de ce nu l-ai facut in C++? happy Care-i rostu' sa inveti pseudocod, nu te ajuta mai la nimic.

| marius91000 a răspuns (pentru acblabla):

Probabil pentru ca in clasa a noua nu se face c++?

| acblabla a răspuns:

@guitar si restul care nu stiu: Codul este scris in pseudocod, este un limbaj de programare inutil(parerea mea), si n-o sa il intalniti prea des, eventual la BAC, si cam atat.

| acblabla a răspuns:

Hai sa incerc sa explicbig grin sa vad daca imi iesebig grin. Cu un 'n' dat si un for de la i = 1, pana la n(inclusiv), valoarea lui 'p' creste de la 1 incepand, cu valoarea actuala a lui 'p' inmultita cu valoarea lui 'i', pana cand 'i' este egal(identic) cu 'n' [ i == n ]. Si la sfarsit afisezi rezultatulbig grin. Nu mai stiu cum se numeste algoritmul, si imi e o leneeeee sa caut caietu' de pe-a 9a.hee hee
BTW. sa nu uit, in caz ca apare cu anonim, eu sunt cel care a afisat primul raspunsul "120".big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol... 1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maimutoi oparit ce esti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma ce naiba altceva ni ai avut sa intrebi, nu te saturi la scoala de el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SE FACE UN TABEL SA FIE MAI USOR ASTFEL
i|1|2|3|4|5
p|1|2|6|24|(120)
p l-am introdus in problema si mea dat anterioarele numere iar rezultatul este 120

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P=120