| Sachabella a întrebat:

Intr-o haita de lupi sunt doar alfa si omega?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Exista o carte remarcabila (nu stiu daca a fost tradusa in romana): "Never Cry Wolf", scrisa de Farley Mowat. Citind-o, este surprinzator sa descoperi ca lupul, o creatura dispretuita de multi, este de fapt o creatura neinteleasa. Exista o organizare sociala bine stabilita in cadrul haitei si nivelurile de "subordonare" sunt clare si nici un lup nu le incalca. O organizare aproape militara.
Raspunsul la intrebare este "nu". Intr-o haita, in afara de cuplul alfa, exista lupi beta, gama, delta etc.
Uite un articol care explica (oarecum) organizarea si structura unei haite de lupi:
http://www.wolfcountry.net/information/WolfPack.html

4 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Masculul si femela alfa; masculul si femela beta (cei care iau locul conducatorilor in caz ca mor sau se imbolnavesc) si omega sunt restul lupilor din haita. Fara ''rang'' sau ''drepturi''.Ei vaneaza si tot ei mananca ultimii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,mai sunt și beta, gamma, eta, delta, epsilon, pi, phi etc.

| Runa100 a răspuns:

Nu, haita e compusa dintr-un singur mascul alfa si o singura femela alfa. In mod normal omega sunt cei mai slabi, iar restul sunt vanatori.

| Nemessys a răspuns (pentru Runa100):

Si care-i diferenta dintre ei?