| bLu3 a întrebat:

Intr-un desert este o oaza. Acolo e un om care are o barca, o camila, o moneda si un cantar care cantareste doar 1 kg. Cum cantarim camila?"

ma vreau un raspuns ca ma macina intrebarea asta

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cantarul are o greutate de doar un kilogram, sau poti cantari doar cate un kilogram cu el? happybig grin

10 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Incepi sa cantaresti cate 1kg de nisip pe cantar si il pui in barca... la un moment dat barca se scufunda. Arunci nisipul din barca si notezi la cate kg s-a scufundat barca.
Iei camila o pui in barca si langa ea incepi sa pui nisip pe care il cantaresti pe cantar din kg in kg pana se scufunda iar barca.
Tii minte cate kg de nisip ai pus in barca langa camila si le scazi din cate kg de nisip ai pus prima data si aia e greutatea camilei.
Moneda si omul nu stiu care e treaba cu ele.

| UNfriendLY a răspuns:

Pui camila in barca, notezi nivelul, scoti camila si pui apa pana barca se scufunda la nivelul pe care tocmai l-ai insemnat. Nu-ti ramane decat sa cantaresti apa din barca kg cu kg.

| oAnna a răspuns:

Cred ca tot o sa te macine laughing ca habar n-am

| drAn3 a răspuns:

Putea saracul om sa aiba si avion de lupta, un submarin si o pasare colibri. Si o conserva cu boabe de porumb dulce. La ce ii ajuta. Tragi de lesa de la camila pana se pune pe cantar, care e problema?
Dar nu pricep de ce vrei sa cantaresti o camila in desert laughing

| mariuscraiova a răspuns:

Habar n-amlaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intrebarea ta si pe Raspuns-Rapid, poate gasesti raspuns si mai castigi si 3 cartele vodafone cu 1000 de minute si 100 sms uri! www.raspuns-rapid.info/concurs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ermmm... Pai nu este o oaza? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei camila, o bagi in barca, pui barca pe cantar, platesti cu moneda o cantarire si gata: ai aflta ce greutate are camila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oooooohhhhhooooo

| Cyprybest a răspuns:

Tai camila si o vinzi kilogram cu kilogram