| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema de logica.Cine ma poate ajuta? Dau fundita happy
Problema suna cam asa "Intr-un desert este o oaza. Acolo e un om care are o barca, o camila, o moneda si un cantar care cantareste doar 1 kg. Cum cantarim camila?"

Răspuns Câştigător
| bLu3 a răspuns:

Pui camila in barca.desi iti trebuie ceva timps si skill ca sa o convingi. apoi o data urcata in barca. ti-ar trebui un cutit.creta...orice obiect care lasa urme.si faci un semn pe barca pana unde se scufunda cu camila in ea.(dat naibii si arhimede asta laughing )apoi dai camila jos din barca.alta munca si muncitoreste incepi sa pui pe cantar nisip.cate un kg. ce ai cantarit pui in barca pana se scufunda barca la semnul facut cand era camila in ea. dupa ce termini si ajungi la semn realizezi ca ai uitat sa numeri de cate ori ai pus nisip in barca.si o ia de la inceput

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| bLu3 a răspuns:

Am gasit raspunsul.In intrebarea ta se zice ca, cantarul avea un chilogram, si de aici tragem concluzia ca nu se spune ce greutate se poate cantari cu el, asa ca putem cantari si camila. Funda?

| Squmppaaaa a răspuns:

Simplu/...lasi kamila sa moara si apoi i canteraseti un os.big grin