| maria11579 a întrebat:

Intr-un triunghi dreptunghic mediana este jumatate din ipotenuza, nu?

Răspuns Câştigător
| aNoNimusss9528 a răspuns:

Da

17 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Da, ai dreptate.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Într-un triunghi dreptunghic, mediana corespunzătoare ipotenuzei este jumătate din ipotenuză.

| georgesur a răspuns:

Corect! Si reciproca e adevarata!(Daca intr-un triunghi mediana este jumatate din latura ce-i corespunde, atunci tr este dreptunghic)

| NoMusicNoLife a răspuns:

Doar mediana corespunzatoare ipotenuzei [ deci cea care porneste din unghiul drept ] este jumatate din ipotenuza.

Sper ca te-am ajutat!

| Chris a răspuns:

Da

| Gufiii a răspuns:

Da

| Annaa a răspuns:

Ce intrebare stupida.

| George_9481 a răspuns:

Mediana unui triunghi reprezintă segmentul determinat de un vârf al triunghiului şi mijlocul laturii opuse

| AnneMarri a răspuns:

da da, cum zici tu oh go on

| maria11579 explică:

Nu va pot vedea raspunsurile. Imi apare ca am 9 raspunsuri, dar nu le pot vizualiza.

| iulia7621 a răspuns:

Eu stiam ca :intr-un triunghi dreptunghic lungimea catetei opuse unghiului de 30 grade este jumatate din ipotenuza.

| Coriine a răspuns:

Mediana intr-un triunghi este segmentul ce uneste un varf al segmentului cu mijlocul laturii opusehappy. Medianele sunt concurente intr-un punct "G"=centru de greutate situat la 2 treimi de varfuri si o treime de baza happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca, cateta care se opune unghiului de 90g e jumate din ipotenuza...de mediana nu-mi mai amintesc

| Cristi1998 a răspuns:

Da

| laurica1997 a răspuns:

Da.Într-un triunghi dreptunghic, mediana corespunzătoare ipotenuzei este jumătate din ipotenuză.

| PuFuuxD a răspuns:

Mediana este segmentul care pleaca dintr-un unghi al triunghiului intr-o latura opusa. Medianele unui triunghi sunt congruente in centrulk de greutate big grin funda...phbbbbt

| crocodilosud a răspuns:

Deci intr-un triunghi dreptunghic lungimea medianei corespunzatoare ipotenuzei este jumatate din lungimea ipotenuzei.