| silviutzzz391 a întrebat:

Intr-un triunghi isoscel laturile sunt de cate grade?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Numai unghiurile se masoara in grade. Laturile in cm, de obicei. Ce ti-a raspuns Andreeaoprea nu e corect. Masura unghiurilor in triunghiul echilateral este de 60 grade. Unghiurile in triunghiul isoscel nu au o masura anume. Se stie doar ca unghiurile de la baza sunt congruente si ca masura unghiurilor intr-un triunghi este de 180 grade.
Pentru mai multe detalii, vezi link-ul urmator:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Triunghi

5 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Într-un triunghi isoscel unghiurile au câte grade vrei tu cât timp suma lor este 180. Triunghiul isoscel este triunghiul care are doar 2 laturi egale, astfel că lungimea celei de-a treia laturi determină valorile unghiurilor.
Ce e important să știi este că două unghiuri sunt în permanență egale (cele dintre laturile egale și latura inegală, numită bază).

Astfel că poți avea un triunghi isoscel cu cele două unghiuri de câte 30 de grade, care implică atunci că al treilea unghi este de 180-30-30=120 de grade, sau unul cu unghiurile egale de 80 de grade, ceea ce implică faptul că al treilea unghi este de 180-80-80=20 de grade, sau poți avea un triunghi isoscel în care unghiurile egale au valoarea de 60 de grade ceea ce înseamnă că și al treilea unghi va avea tot 60 de grade, ceea ce înseamnă că acel triunghi are toate unghiurile și toate laturile egale și se numește echilateral. Ceea ce ți-a răspuns Andreea mai jos, deși nu la întrebarea ta.

| JustmeV a răspuns:

Laturile nu au grade raised eyebrows. Vrei sa spui unghiurilehee hee. Nu este o regula unde sa scrie ca au x grade. Toate unghiurile adunate trebuie sa aiba 180. Deci, unghiurile au cate grade vrei dar fii atenta ca suma lor sa fie 180winking

| andreeaoprea a răspuns:

Laturile?laughing Unghiurile au 60 de grade.

| E7103385 a răspuns:

Laturile n-au grade. Unghiurile au grade. Unghiurile de la baza triunghiului isoscel sunt congruente. Inainte de a pune intrebarea mai documenteaza-te putin.

| DanielaDnk a răspuns:

Un triunghi isoscel are 45 mi se pare.
Şi laturile nu au grade. :3