| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare din oracol
"Crezi ca omul se trage din maimuta?"

Daca ati vrea, va rog, pe langa raspunsul banal "da/nu", sa si argumentati.

4 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Intrebarea e pusa gresit, ceea ce arata ca autorii ei nu prea cunosc nicio boaba de stiinta. Omul nu se trage din "maimuta", ci ne tragem din acelasi stramos comun ca si cimpanzeii. Dar ca sa inteleaga toata lumea, da, acel stramos al nostru era asemanator cu un cimpanzeu din prezent, sau ceea ce numim popular "maimuta".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai...Fiecare cu neamurile lui.
Eu ma trag din Adam si Eva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici macar teoria evolutiei nu spune ca omul se trage din maimuta, dar poate au scos vreo teorie noua cei care au pus intrebarea asta.

| Cincinetti a răspuns:

Buna!
Eu stiu atat varianta stiintifica, cat si cea istorica. Dar nu asta conteaza. Eu personal, nu raspund cu afirmativ/ negativ, eu raspund "liber".
Gandirea si ideile oamenilor cu privire la aceasta intrebare aduc mai multe raspunsuri, desigur, diferite. Insa, raspunsul meu sper ca reflecta, sau cel putin asa as vrea sa para, o gandire buna. Eu cred ca ambele variante sunt bune. Noi nu trebuie sa ne limitam la una adica la cea stiintifica de ce nu stiu ce sau la cea religioasa de ce nu stiu ce. Eu unul merg pe varianta religioasa. Putin conteaza cum si de unde a aparut omul ca specie pe Pamant. Biserica, de la inceputurile sale si pana astazi incearca sa induca omului ideea lor si nu este rau deoarece, asa cum vedem in fiecare zi, Biserica, in general, ne invata bine (bine, nu cea musulmana).
Pe scurrt, conteaza ce credem noi, dar sa nu o inducem si altora. Fiecare fiinta are gandire si parere proprie.
Astept raspunsul tau, daca vrei sa-l pui caci voi vedea daca nu azi, maine.