| dedusergiu a întrebat:

Intrebare Excel. Cum pot adauga o functie intr-o celula de la care doresc urmatorul lucru: numarul din celula sa fie adunat cu un numar nou introdus de mine in aceeasi celula, sa se adune iar rezultatul sa fie afisat apoi in celula? Am nevoie sa fac update periodic la niste numere, care le adun cu numere noi (nu as dori sa fac manual si apoi sa introduc in excel), dar rezultatul trebuie sa ramana in aceeasi celula

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu am lucrat niciodata in mod efectiv cu macro-uri, insa ce doresti tu numai cu asta se poate realiza elegant si relativ usor.

In celula A1 introduci numarul dorit.

Primul macro (anumite comenzi sau functii aplicate automat uneia sau mai multor celule cu o scurtatura de taste pe care o definesti tu):
salvezi continutul celulei in mod automat in celula A2.
CUM, pentru a se pastra valoarea in celula A2 cand suprascriem A1 (in mod normal, daca lucram cu copiere obisnuita sau cu "=" se suprascrie )?
Cu "Copy" apoi "Paste Value"!

Acum poti suprascrie celula A1, valoarea ei initiala e salvata in A2, si de acolo o vei folosi mai departe la adunare.

Al doilea macro:
--aduni acum (cu functia SUM sau cu un simplu + ) continutul celulei A1 (numarul nou) la continutul celulei A2 (numarul vechi) si rezultatul il poti depozita temporar in celula A3
---atribui lui A2/Ax valoarea 0 (Altfel la urmatorul pas de mai jos se mai aduna inca o data acelasi numar din A2 la valoarea lui A1, ceea ce e gresit)
---muti continutul celulei A3 in A1
---muti continutul celulei A1 in A2, cu Copy si Paste Value obligatoriu, pentru a permite din nou suprascrierea lui A1 fara a pierde valoarea din A2

Macro-urile functioneaza bineinteles pentru cate linii doresti, deci poti avea cate numere doresti pe coloana A, trebuie doar sa definesti selectia corect cand creezi macro-ul.

Primul macro il folosesti o singura data, la inceput. (Dupa ce introduci numarul in celula A1 sau numerele in celulele Ax daca sunt mai multe numere pe mai multe linii)

Al doilea macro il folosesti in mod repetat, ori de cate ori doresti sa aduni un nou numar.
Introduci noul numar/noile numere in celula/celulele A1/Ax,
si LA FINAL apesi scurtatura pe care ai stabilit-o pentru al doilea macro.

PS: daca nu iti iese da-mi mesaj, ca eu am incercat si am reusit.
E putin de lucru pana faci macro-ul al doilea, dar daca ai multe numere de adunat peste cel initial, cred ca merita "deranjul".

| AlexCristi97 a răspuns:

Sincer nu inteleg exact ce vrei sa faci, dar cred ca solutia este $
Este vorba de elemente relative si absolute, folosing $ definesti elementul ca absolut, adica daca vrei ca in celula C2 sa iti afiseze A2+B2 si tragi in jos sa iti puna formula la toate celulele de mai jos (adica C3=A3+B3, C4=A4+B4). Inlocuiesc numarul de ordine cu x, daca vrei in celula Cx=Ax+B2 in loc de Cx=Ax+Bx folosesti $ Cx=Ax+B$2 si daca scrii la forula C2=A2+B$2 si tragi in jos iti ramane mereu acel 2, adica iti va da C3=A3+B$2... daca tragi in dreapta si vrei ca B-ul sa nu se modifice, pui in fata lui $

Te-am ajutat in problema ta sau am scris degeaba? laughing ideea e ca daca daca pui $ in fata la ceva in formula ala nu se mai schimba.

| AlexCristi97 a răspuns:

Din intrebarea ta inteleg ca vrei totul sa se intample intr-o singura celula, ceea ce nu se poate si nu vad de ce ai face asta, ca de aia e excel cu milione de celule, sa iti organizezi calculele pe mai multe