| sofiaaaaaalexia a întrebat:

Intrebare legat de admiterea la specializarile mici UMFST!

Buna! Vin cu o intrebare care poate suna putin stupid. In tematica si bibliografia pentru specializarile mici din 2024 scrie ca intrebarile vor avea un singur raspuns la examen si sunt "elaborate de comisia de admitere din setul de intrebari prevazut la sfarsitul celor 7 capitole". (Barrons cap: 5, 6, 8, 10, 11, 12, 15). Considerand ca admiterile/simularile din anii trecuti aveau ca la medicina generala una sau doua variante de raspuns, si se mentiona ca sunt intrebari la prima la vedere, mi se pare putin ciudat ca au coborat asa gradul de dificultate. Ce parere aveti? Eu ma gandeam ca sigur o sa fie schimbari majore la intrebari si ca poate setul de intrebari din barrons ar fi folosit doar ca "suport de inspiratie". Poate e doar scepticismul meu, facand simularile de la admiteri din anii trecuti am vazut ca dificultatea intrebarilor era similiara(totusi ceva mai usor) cu cea de la MG (intrebari din ce se deduce de pe desene, probleme, studii de caz de exemplu). Chiar considerati ca ar fi asa usor la admitere? Doar grilele din barrons? Am doar niste dubii si nu stiam unde sa pun intrebarea asta, poate doar overthinkuiesc happy

Aici e exact ce scrie in tematica si bibliografie:
"Clasificarea candidaților se va face în ordinea descrescătoare a mediei, în care o pondere de 80% va
avea nota obținută la testul grilă, iar 20% media de la bacalaureat.
Proba de concurs va consta dintr-un test grilă din Biologie cu 50 de întrebări cu 4 variante de răspuns.
Întrebările vor avea un singur răspuns corect și sunt elaborate de comisia de admitere din setul de întrebări de la sfârșitul celor 7 capitole prevăzute ca bibliografie.
Bibliografia constă din 7 capitole cuprinse în manualul Anatomie şi Fiziologie umană pentru admitere
la facultăţile de medicină– Barron’s- ediţia în limba română, Editura University Press 2022."

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat