| asperger3 a întrebat:

Intrebare pentru istorie bac: La acel exercitiu cu
relatia cauza efect cum fac sa imi dau seama usor care este cauza?

2 răspunsuri:
| Anddreee a răspuns:

Este simplu. Cauți întâi efectul, un lucru care s-a întâmplat, apoi te uiți dacă are o cauză pentru care s-a petrecut. Ceva s-a întâmplat din cauza a ceva.
De exemplu, am luat o bucată de text dintr-un subiect la întâmplare: "...Scopul lui Napoleon al III-lea era să extindă influenţa franceză într-o ţară de cultură romanică, influenţă care-i putea servi la împiedicarea accesului Rusiei la Marea Mediterană şi la abaterea intereselor Austriei în altă parte. Rusia sprijinea unirea ca un mijloc de a slăbi Austria şi Prusia, dar, în special, ca o posibilitate de a stabili relaţii mai strânse cu Franţa."
Un efect: extinderea influenței franceze într-o țară de cultură romanică
Cauza: servea la împiedicarea accesului Rusiei la Marea Mediterană și la abaterea intereselor Austriei în altă parte

| asperger3 explică (pentru Anddreee):

Ideea e ca trebuie obligatoriu sa dau citat din tex. Adica cauza:""
efect:""
Cel putin asa spune profa noastra
Multumesc