| tiramiss a întrebat:

Intrebare pentru studentii in Cluj, care vin din alte orase...Cam cat va ajung costurile lunare in total? incluzand cazare, mancare, taxa facultate, alte cheltuieli?

3 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

4004-500 lei cred. daca esti econom.

| DakotaRoyse a răspuns:

Acuma depinde de cât de econom e fiecare şi de ce pacheţel primeşte de la mama de-acasă, dar imaginează-ţi treburile cam aşa: cazarea (de la 150 de lei în sus la cămine, aproximativ, mult mai mult în chirie, evident), taxele la facultate (depinde de facultate - cam trei tranşe se plătesc, cam toate de la 1000 lei în sus, acum depinde), pe lângă taxă mai ai şi alte cheltuieli gen cărţi, materiale de lucru dacă e nevoie (care din nou, depind de facultate - la arhitectură de exemplu te roade la buzunar de arzi, în schimb la litere nu prea cred laughing ), mâncare (depinde cât de mâncăcios eşti, dar să zicem că dacă ai un aragaz şi ştii să găteşti şi te mulţumeşti cu chestii simple - ca student sărac eşti obligat să te mulţumeşti cu chestii simple - te poţi descurca cu vreo 70-80-90 lei pe săptămână), alte cheltuieli... hmph, depinde de fiecare, cu viciile lui şi ce-i mai trebuie pe la facultate. Dacă de exemplu stai în chirie va trebui să plăteşti şi utilităţi, care pot varia de la lună la lună...
E cam greu să estimezi. Da' eu sincer cred că m-aş descurca cu vreo 500 lei pe lună, la cămin (mai ieftin aşa) şi la o facultă care nu roade bugetu' familiei prea mult happy În afară de taxă, evident.

| TheAce a răspuns:

E o intrebare destul de complexa. Taxa la facultate poate sa existe sau nu si difera de la o faculta la alta (sunt taxe de 3000 de ron si taxe de 8000 ron anual). Cazarea iarasi difera, de la regimul din camin (undeva la 150-200 ron pe luna) pana la chirie (gasesti chirii decente la 300 de euro, 2 camere, baie, bucatarie, totul utilat), chirie pe care poti sa o imparti cu 1-2 persoane sau nu, in functie de buget si de ceea ce iti doresti.Ai utilitatiile care sa zicem ca ajung si ele la 80-100 euro lunar. Apoi te mai costa materialele de lucru dar si anumite carti pe care trebuie sa le cumperi. Mai ramane mancarea si banii pentru distractii (baut in oras, intrari in cluburi etc etc) dar si pentru vicii daca ai. Personal nu m-as vedea descurcandu-ma cu mai putin de 1000 ron pe luna dar depinde de fiecare. Si eu ma mut de la anul la, am nevoie de o schimbare de peisaj si am cam facut calculele astea. Desigur, la mine e alta situatia, nu mai e stress cu faculta, nici macar cu job-ul. Chiar asa, ca ps, un job part time nu ti-ar strica, te-ar ajutabig grin. Mult succes.