| anonim_4396 a întrebat:

Întrebarea mea este una simplă happy
Rog să răspundă doar oamenii care știu foarte bine gramatica limbii romane.

Unde trebuie puse virgulele în aceasta frază?
*Dau fundă doar pentru răspunsurile argumentate
Mulțumesc!

Simțindu-mă vinovat de situația în care te-am pus aș dori să mă ierți și să accepți acest cadou pe care l-am făcut special pentru tine.

Răspuns Câştigător
| Biuq a răspuns:

Buna!
Lipseste o singura virgula, intre "te-am pus" si "as dori".
"Simțindu-mă vinovat de situația în care te-am pus, aș dori să mă ierți și să accepți acest cadou pe care l-am făcut special pentru tine".

Modul in care se pun virgulele difera de la o fraza la alta. Exista pe net "reguli" de folosire ale acesteia ( de exemplu, intotdeauna se pune virgula inainte de "iar","deci", intre enumaratii, verbe in cazul tau, dar si multe altele.
http://www.scientia.ro/......rgula.html aici poti gasi mai multe informatii
Bafta!

1 răspuns:
| denismaria92 a răspuns:

Simtindu-ma vinovat de situatia in care te-am pus, as dori sa ma ierti si sa accepti acest cadou pe care l-am facut special pentru tine.