| anonim_4396 a întrebat:

Întrebarea mea este una simplă happy.

Rog să răspundă doar oamenii care știu foarte bine gramatica limbii romane.
Sunt bine puse virgulele în această frază?
*Dau fundă doar pentru răspunsurile argumentate
Mulțumesc!

"Vreau să mă faci să râd, Alex, de fericire sau de supărare."

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prima virgulă dispare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Substantivul la vocativ care exprimă o adresare obișnuită se desparte prin virgulă de cuvântul sau cuvintele încrucișate. Exemplu: "Încerc prin aceasta, domnule director, sa va fac sa intelegeti...

| RAY a răspuns:

"Vreau să mă faci să râd Alex, de fericire sau de supărare."

| sierra1 a răspuns:

Ai una in plus!

| Atim a răspuns:

Este corect pusă. Alex, in propoziția dată, este la cazul vocativ. Orice substantiv la vocativ se separa de restul propoziției prin virgulă.

| addamsscrub a răspuns:

In textul dat de tine sunt bine puse virgulele.
Daca disparea prima virgula, enuntul nu avea o asa mare importanta. Prin adaugarea unei virgule in fata numelui (automat si a unei pauze in vorbire) se evidentiaza mai mult numele, astfel ii este captata atentia lui Alex.

Parerea mea.