| Anonymus9 a întrebat:

La ce profil as putea merge la liceu? Ma gandeam la Stiinte Sociale sau la Filologie, dar nu prea stiu ce se face la S.S. Ma puteti ajuta sa aleg intre aceste doua profiluri tinand cont ca imi place L.R,Engleza, Franceza si nu imi place matematica, fizica si chimia? Multumesc!

7 răspunsuri:
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Buna!

Filologia si Sociologia nu sunt profiluri!

Se numesc specializari.

Sunt niste ramificatii banale ale birocratiei in Admiterea la Liceu dupa :

Filiera: Teoretica Tehnologica Vocationala

Teoretica -REAL
-UMAN

Pe tine te intereseaza Uman care cuprinde SOCIO si FILO (prescurtari).
Astea sunt specializarile UMANULUI.

Sfatul meu este ca daca stii franceza si engleza, nu ai ce sa cauti la socio.
Te duci direct la filologie.De ce sa te pierzi la sociologie in istorie si geografie, cand iti plac materiile care se fac la filo.

Adevarul e ca la filo, ca si la ma-te info, ai mult de muncit.Nu vei mai avea treaba cu matematica dintr-a 10a, nici cu chimia.Nu vei da teza sau bac la aceste materii realistice.

Te va interesa doar ROMANA,ENGLEZA, FRANCEZA,( limba materna a liceului:romana, germana sau engleza ori spaniola).De asemenea, vei continua intensiv cu LATINA, unde vei da teza si e posibil sa dai si BAC in cazuri mai speciale si sa nu uitam de ISTORIE si GEOGRAFIE care sunt materii omniprezente.Vei face si materii de real ca :biologie,chimie,mate, fizica, informatica, dar foarte putin, iar pe unele le vei da uitarii dintr-a 10a.Vei avea LOGICA, ce, de asemenea si ea e omniprezenta dintr-a 9a.

Ei bine, in cazul in care vrei sa ai 4 ani de liceu lipsiti de griji, fugi la stiinte sociale.In contrar, ducandu-te, spre filo vei avea mai mult de munca si roadele vor fi mai bogate.Iti vei pastra o anumita suprafata de alegeri cand va veni Admiterea la Facultate!

Bafta la examene, mai intai!

| snzpaul a răspuns:

Stiintele Sociale sunt cele mai potrivite.
Filologia, ai mai multa fizica si chimie decat la socio.

| NeymarJr11 a răspuns:

Chimia ---> Bio chimie o excluzi

Mate te lovesti si fizica la fel.

Du-te la Stiiinte sociale simplu, e foarte frumos si usor faci biologie pana in clasa 10, si atat dai bac din istorie laughing)

| LarisaDragomir a răspuns:

Du-te pe filologie.E mult mai bine,o sa faci foarte multa romana,limbi straine(engleza,franceza,italiana,latina,spaniola),din clasa a X-a nu o sa mai faci anumite materii(matematica, fizica, chimie, desen, biologie).
Eu m-as duce pe filologie.
Bafta!

| DownTheStairs a răspuns:

Daca vrei varianta cea mai usoara du-te la S.S. faci istorie si scapi de mate fizica chimie si tot ce tine de profil realbig grin Bafta!

| PandaGirl98 a răspuns:

Pai sunt cam la fel...insa, stiam ca la filo din a11a nu mai faci mate, pe cand la filo faci si in a12a, doar ca putin. Si..la stiinte sociale faci mai multe ore de psihologie... oricum, si eu oscilez intre astea doua, dar ma duc la s.s pentru ca are bilingv

| Roarrrrr a răspuns:

E clar ca daca nu-ti place mate, fizica si chimie, ar fi bine sa mergi la filo. Fa-ti un carnetel unde sa-ti scrii avantajele si dezavantajele la aceste doua profiluri, iar care crezi tu ca este mai potrivit, acolo mergi. Nu te poate influenta nimeni.