| anonim_4396 a întrebat:

"John and I went to the shop" sau "John and me"?
"Between John and I" there is no conflict? sau "Between John and me"?

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

La prima clar e "John and I" pentru ca propozitia trebuie sa aiba sens si daca il scoatem pe John:
I went to the shop - corect
Me went to the shop - incorect
La a doua nu te pot lamuri la fel de concret, dar as spune ca e 'between John and me" strict facand o analogie cu expresia "between you and me" ("fie vorba intre noi") despre care stiu ca e sub forma corecta

| sabin89 a răspuns (pentru MadRaven):

La prima, dacă inversezi, merge şi "Me and John wrnt to the stor"?
Parcă sună mai bine decât "I and John".

| MadRaven a răspuns (pentru sabin89):

Păi aplicăm aceeași regulă și îl scoatem pe John, si tot la acestea 2 ajungem:
Me went to the store - incorect
I went to the store - corect
Desi cel mai "corect" e sa spui "John and I", nu "I and John" pentru ca nu asta e ordinea in care te-ai aștepta să-l găsești. E la fel cum in romana ma astept sa aud "Eu si Andreea" si nu "Andreea si eu" sau "Andreea si cu mine".

| sabin89 a răspuns (pentru MadRaven):

Bună observaţia, nu merge "me went to the stor".
Poate că lucrurile sunt puţin diferite când spun ceva ce se referă la noi doi, cum ar fi "Me and John are good friends". Nu ştiu, am zis poate.

| MadRaven a răspuns (pentru sabin89):

Trebuie să recunosc că exemplul tău m-a pus puțin în dificultate pentru că știam că vine tot forma "John and I are good friends" dar nu știam să-mi explic de ce în afară de simțul intuiției așa că am făcut puțină cercetare cu google search laughing
Ideea e că folosești "John and I" când e vorba de subiect (nominativ): John and I are going to the store. Cine merge? John and I
Când avem acuzativ vine "John and me": He accused me and John. (Ne-a acuzat pe mine si pe John). Pe cine a acuzat? Pe mine si pe John.
Deci actiunea se rasfrange asupra "me" in timp ce "I" face actiunea. Iar asta explică și de ce e "There is no conflict between John and me", pentru ca John și eu nu facem nimic laughing Sper că ai înțeles ce vreau să spun

| sabin89 a răspuns (pentru MadRaven):

Am înţeles cum e cu acuzativul, că atunci avem "me". În exemplul "Me and John are good friends" nu avem acuzativ. Şi atunci ar fi corect "I and John are good friends"? Mmm...

| MadRaven a răspuns (pentru sabin89):

Da, cu precizarea că aș folosi mai degrabă "John and I are good friends". Motivul nu e lexical neapărat, ci pentru că așa sună mai bine. Adică poți avea două structuri la fel de corecte lexical dar dintre care una să fie folosită cu precădere iar cealaltă să sune nelalocul ei

13 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Ionica și eu adică John and I
Intre mine și Ionica adică between me and John

| PainTech a răspuns:

1. John and I.
2. Between John and me.

| Michaeel a răspuns:

John and I

| sabin89 a răspuns (pentru Michaeel):

Sunt două întrebări

| Michaeel a răspuns (pentru sabin89):

John and I went to the shop.
Between me and John there's no conflict.