| dayanaa a întrebat:

La Bacalaureat, la basmul cult "Povestea lui Harap-Alb" de Ion Creanga, se poate cere si relatia dintre doua personaje gen: Harap-Alb si Spanul?

4 răspunsuri:
| Pure.Sunshine a răspuns:

Da. In acest caz trebuie sa prezinti antiteza dintre cei doi

Răspuns utilizator avertizat
| Honeybunny a răspuns:

Harap-Alb versus Spanul - conflictul principal al operei deci este posibil sa iti ceara.

| florykutzza a răspuns:

Contextul literar. Basmul cult Povestea lui Harap-Alb a fost publicat in revista Convorbiri literare in 1 august 1877. Conformfantastice, alaturi de Soacra cu trei nurori, Fata babei si fata mosneagului, Fat-frumos, fiul iepei si Povestea porcului. Meritul lui Ioan Creanga este ca a scos basmul din circuitul folcloric si l-a introdusin literatura culta. Toate povestile autorului sunt de fapt creatii culte, pot fi considerate chiar nuvele.