| IoanaDeea24 a întrebat:

La bacul de la istorie trebuie să știu toți anii predați de catre profesoară? Mă refer când s-au născut/murit domnitorii, în ce ani au domnit, în ce ani au fost bătăliile etc.

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Asa cum s-a mai spus, incearca sa retii chestiile importante despre care stii sigur ca vei scrie, nu iti nota date de umplutura care sa te aglomereze inutil.Succes la bac.

| ReddY25 a răspuns:

Da,normal,sunt date esențiale din materie

| mODIN a răspuns:

In principiu, da. Nu vei avea cand sa ii bagi pe toti in textul de la subiectul 3, dar cu cat apar mai multi in textul tau, cu atat va fi nota mai mare.

| ioana748 a răspuns:

Da, trebuie sa stii toti anii.

| LisaJulie a răspuns:

Profesoara trebuie sa va fi spus programa! Sunt 9 teme mari și tari: Romanitatea romanilor, Consțituția României, România în Evul Mediu, Ideologi politice din perioada interbelica, Istorie României în secolele XVIII-IXI, România în perioada comunista și încă trei! Profesoara are obligația sa vi le predea la clasa!

| norisorulpufos a răspuns:

Stefan cel Mare 1457-1504 anii de domnie in Moldova

| ÎmiPlacDihorii a răspuns:

În principiu ar trebui să ştii anii bătăliilor, constituțiilor, tratatelor, secolele în care au apărut anumite izvoare istorice etc. Anii în care s-au născut/au murit domnitorii nu prea contează atât timp cât ştii nişte chestii pe care le-au făcut şi în ce an.