| anonim_4396 a întrebat:

Este greu bacul la istorie? Nu am idee cum o fi. Profesoara nu mi-a predat materia pentru bac încă. Acum termin a 11 și o va preda în a 12. Pentru cei care au dat bacul cum a fost? Este greu?
La romana și geografie nu ma sperie fiindcă știu cam cum e.

2 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu e greu deloc, ti se dau niste texte la primele 2 subiecte, cu intrebari pe baza lor + alte intrebari nu foarte grele care nu au legatura cu textul. Tin minte ca te intreaba despre ce secol este vorba, ce domnitor e acolo, o intrebare de tip cauza-efect (astea erau preferatele mele), primele 2 subiecte sunt easy peasy. Subiectul 3 e despre un eseu pe care trebuie sa-l faci, sa urmaresti structura din cerinta si sa-l faci, astea sunt usoare, dar iti trebuie putina toceala sa retii anii, proiectele, masurile, bataliile si d-astea, e accesibil BAC-ul la istorie si chiar misto daca te pasioneaza materia in sine. Acum sper ca nu vorbesc prostii, astea erau pe vremea cand eram la liceu, din cate am inteles v-a schimbat structura examenului, sau e tot la fel?

| CIaudiu a răspuns:

Pai incearca sa descarci de pe net cateva subiecte pentru istorie, iar de acolo ar trebui sa-ti dai seama cam cum e. Practic, istoria ar trebui sa se asemene cu romana deoarece la ambele trebuie sa tocesti.