| brokxy a întrebat:

Vreau sa invat la istorie dar cititul ma oboseste, daca m-as uita la filme istorice m-ar ajuta? Imi puteti spune cateva nume de filme cu istoria Romaniei, despre Cuza daca ar fi, domnitorii Stefan cel Mare, Mihail Viteazul etc si bataliile, unirea si comunismul. Razboaiele mondiale I si II.

7 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Dacă te uiți la documentare, merge. Filmele artistice, chiar dacă au tentă istorică, rar respectă adevărul istoric, mai ales filmele românești făcute înainte de '89. Propagandă pură în care domnitorii noștri erau cei mai buni, cei mai viteji și cei mai vestiți. Nici ălea de la Hollywood nu sunt mai breze, nu te poți baza pe ele ca să înveți istorie.
http://www.historia.ro/......eazul-1970
http://www.historia.ro/......si-romanii
http://www.historia.ro/......-radu-jude

| Violleta2022 a răspuns:

Citittul nu te-ar obosii, daca ai pune in cui telefonul, computerul si tableta, pentru 1 sptamana, cat sa ai timp sa inveti.
Filmele sunt bune sa intelegi lectiile invatate la istorie, nu vice versa.

| BeaTMaN696 a răspuns (pentru Violleta2022):

Hai ca l-ai ajutat. Nu inteleg de ce i-ai zis asta. Electronicele nu te afecteaza asa de grav cum crezi tu. Eu lucrez la calculator peste 6-7 ore pe zi si nu am nici un fel de problema de oboseala sau de vedere. Oamenii sunt diferiti, poate pe el din cauza scrisului mic si concentrarii il dor ochii. Asta nu inseamna ca sta pe electronice. Poate nici macar nu sta nu ai de unde sa stii. Daca esti mama sau ai o varsta mai inaintata nu ma mir de raspunsul pe care l-ai dat

| Violleta2022 a răspuns (pentru BeaTMaN696):

Sunt multe lucruri pe care vad ca nu le intelegi si te sfatuiesc sa nu mai intervii in comentariile altora, daca nu esti capabil sa-i dai celui care intreaba, un raspuns ajutator.

| Plato a răspuns:

Este un documentar foarte interesant si foarte bun despre WW2, parca ii zicea "World at War".
Ala te ajuta mult sa intelegi.