| Losnams a întrebat:

La care profil credeti ca e mai ok? La mate info sau chimie bio? Ce dificultăți sunt la ambele profile? E mare diferenta dintre M2 si M1? La mate info faci mai puțină chimie si biologie fata de cei de la chimie bio?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La specializarea matematica-informatică dai bacalaureatul tot la biologie, fizică, chimie sau informatică. La biologie-chimie, trebuie să prinzi foarte repede. Cel puțin la chimie, căci in clasa a 10-a, vei studia chimia organică, care e destul de diferită și mult mai complexă decât cea anorganică. La biologie este toceală în ambele părți, și profesorii tot vor trage de tine. Mulți tineri, care optează sa meargă pe acest profil, matematica-informatică vin cu ideea că, pe lângă matematica, nu mai fac nimic, iar bac-ul îl dau la info. Însă, ceea ce nu știu, e ca informatica devine complicată treptat, și că programarea nu-i chiar așa de simplă.

Mai simplu: M1 e bătaie de cap, dar cel puțin știi ca ieși cineva de acolo.

La chimie, cel puțin la profilul mate-info, profesorii sunt total dezinteresați de elevi.

Dacă vrei sa dai pe medicină sau pe o latură a medicinei, te duci pe bio-chimie. Care e complicată ca naiba, pentru că dacă vrei să-ți găsești și loc de munca, trebuie să fii foarte bun. Și e și bătaie mare pe locuri.
La mate-info, ai mai multe oportunități: inginer, programator, tehnician, penetester, etc.

| HelloWorld00 a răspuns:

In principiu trebuie sa alegi profilul in functie de ce vrei sa faci dupa liceu, chiar daca intrebarea asta pare destul de dificila la varsta de 14 ani. Si chiar daca gresesti profilul, cu putin efort te poti transfera. Daca vrei sa dai la medicina, nu te sfatuiesc sa te complici cu mate-info. Eu sunt la mate info si colegele mele care dau la medicina/farmacie au destul de multe dificultati in a tine pasul cu materiile de admitere si cu clasa.
Ca avantaj la bio chimie e bacul m2 care nu e chiar asa de usor(materia este aceeasi, deci tot trebuie sa treci prin toata, insa rezolvarile sunt ceva mai scurte, in loc de 3 formule aplici doar 2 pana sa afli necunoscuta, cam asa ceva) si faptul ca faci, evident, mai multa biologie si chimie.
La mate info avantajul e ca, de obicei, copiii sunt mai silitori, dar nu in toate orasele clasa de mate info e mai buna decat cea de bio chimie(asa sta treaba in orasele mici). Copiii sunt la fel de inteligenti dar pe cei de la mate-info se pune mai multa presiune si au competitie mai mare in clasa astfel incat ajung sa aiba rezultate mai bune. Competitia e cea care ii face pe medicinisti sa ramana la mate info. In plus, cu fizica, informatica si matematica n-ai cum sa nu intri la o facultate de inginerie, de mate sau info, sunt foarte cautati oamenii cu baze la aceste 3 materii. Daca termini mate-info(in conditiile in care ai invatat, bineinteles) ai mai multe sanse, optiuni si oportunitati decat dei de la bio chimie.
Indiferent ce alegi, in primii 2 ani e ok sa te transferi, ca sa ai timp sa te integrezi in noua clasa, adica nu e o alegere definitiva cea pe care o iei acum.