| AlinSihlanic a întrebat:

am si eu o intrebare la ce profil e mai bine sa ma dau : mate-info, chimie-biologie, sau economic-servicii, nu sunt sigur pe care sa il aleg, as dori informati despre aceste profile.

Răspuns Câştigător
| CrisaALEXANDRA a răspuns:

Pai uite, la mate-info din cate stiu eu se face multa informatica, matematica nu la fel de multa! La bio-chimie(eu acolo sunt) se face matematica ca la mate-info(acelasi nr de ore) dar cred ca putin mai ...usor(si bacu e mai greu la mate la profil de mate -info in schimb la bio-chimie bacul la mate jumatate M1, jumatate M2 deci putin mai usor), eu in clasa a 9a am avut 2 ore de bio 2 de chimie pe saptamana, 4 ore de mate, 2 ore de TIC dar faceam info si o ora de info dar faceam TIC.(le inversam), si in rest celelalte ore le aveam ca in generala.La profil economic stiu ca se face ceva matematica si logica.Dar depinde ce materie iti place si ce vrei sa devii, in functie de asta iti vei alege profilul. Daca mai ai vreo intrebare, te pot ajuta! Bafta big grin

2 răspunsuri:
| Charice a răspuns:

Mie imi place economic deoarece sunt la un liceu economic si nu este foarte complicat happy

| BornToDie67 a răspuns:

In primul rand depinde de materiile care iti plac si le stapanesti, bineinteles.De la mate-info si bio-chimie ai posibilitatea sa mergi la orice facultate, insa este mai greu la bac.La profilul economic din cls. XI nu mai faci chimie, fizica si biologie, insa este mult mai usor la bacwinking. P.S. daca esti la profil economic nu inseamna ca nu poti sa dai la medicina de exemplu, cu putina ambitie si rabdare vei reusi, orice e posibil. Sper ca ti-am fost de folos happy