| corolav a întrebat:

La ce adresă de email se poate pune o întrebare, pentru a afla detalii despre emisiunea „CÂȘTIGĂ
ROMÂNIA", de pe TVR2?
Sau, cînd au loc preselecții?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Biroul de Relaţii cu Publicul:
E-mail: relatiicupublicul@tvr.ro
Telefonul telespectatorului: 021.319.91.11, de luni până vineri, 09:00 - 17:00

Sau, mai simplu, pe Facebook, pe paginile oficiale: TVR, TVR2.

| corolav explică (pentru dannyel86):

Și dacă nu am Facebook?
Cît despre adresele la care mă trimiți, s-a întîmplat așa:
La adresa de email am trimis două mesaje și nu am primit nici un răspuns.
La numărul de telefon mi-a răspuns o domnișorică( poate e, poate nu e ), îndeajuns de aferată, care mi-a spus că ea a trimite toate mesajele pe care le primește către redactorul emisiunii.
Că de ce nu primesc eu răspuns asta nu mai depinde de ea.
Și foarte probabil că nu primesc răspuns pentru că le-am atras atenția asupra unor greșeli ale cetățeanului Ianțu.
Oricum, îți mulțumesc pentru răspunsul tău.
Dacă vei afla cumva cînd au loc preselecții dă-mi, te rog, un mesaj pe contul meu de TPU.
Mă găsești undeva în jurul poziției 100.
Mulțumesc!
Să ai sănătate!

| dannyel86 a răspuns (pentru corolav):

Cand vrei sa primesti un raspuns, nu vii cu critici la adresa unor oameni care te pot informa. happy
Trebuie sa fii politicos, respectuos, pentru ca altfel risti sa fii ignorat.winking
O companie, cum este si TVR, nu primeste mesaje numai de la tine.
Se cer simultan informatii pe mai multe teme, de aceea e necesar sa ai rabdare. big grin
Eu sunt conectat la conturile de FB ale Televiziunii Romane si, daca aflu ceva despre preselectii si perioada lor, te voi anunta.winking

| corolav explică (pentru dannyel86):

Nu cred că ai dreptate.
Nu cred că am criticat pe cineva.
Cînd spui cuiva că greșește nu se cheamă că-i aduci vreo critică.
Acel cineva care primește atenționarea, mai ales că e un post precum TVR, care trăiește din banii tuturor cetățenilor din România, are datoria de a se apleca asupra respectivei atenționări, să se autocontroleze și să dea un răspuns, de bine sau de rău.
Mai ales că întrebarea pusă de mine a fost făcută la un ton îndeajuns de reverențios.
Ce mă bucură cel mai mult, în această intervenție a matale, este faptul că am constatat că scrii foarte bine românește și că pui foarte bine virgulele.
Apreciez la superlativ acest lucru. Am vorbit serios și nu am fost ironic atunci cînd am spus acest lucru.
Să ai sănătate!

| dannyel86 a răspuns (pentru corolav):

Salut, din nou! big grin
Ma bucur ca apreciezi modul in care ma exprim in scris. happy
Initial, credeam ca vrei sa participi la concurs, dar, daca ai critici constructive, cel mai indicat ar fi sa le faci in scris, nu la telefon (si nici pe TPU, ca nu le vede cine trebuie).
Am intrat pe pagina oficiala de Facebook "Castiga Romania" si nu-ti ascund faptul ca exista si acolo critici la vedere, pe care nu le cenzureaza nimeni. Iata un motiv in plus pentru care sa-ti faci cont de Facebook!
Daca nu agreezi varianta asta, le scrii pe mail sau poti trimite scrisoare prin posta, pentru a aduce la cunostinta probleme semnalate.
In spatele unei emisiuni de televiziune sunt o echipa de oameni, si nu e doar vina lui Virgil Iantu pentru derapajele din show. De aceea spuneam ca pe un site de socializare (Facebook, Twiter) te faci mai bine auzit si poti intra in comunitatea celor care au ceva de spus in legatura cu emisiunea "Castiga Romania".
Ti-ai facut cont pe TPU. Ce te costa sa iti faci gratuit un cont de Facebook?winking

Sanatate multa!

| corolav explică (pentru dannyel86):

Domnule dragă,
de ce crezi că pe Facebook aș avea mai mule șanse de a mă face auzit?
La vîrsta mea, de aproape 71 de ani, sunt puțin reticent în ceea ce privește aceste două site-uri de socializare pe care mi le propui.
Și, dacă aș vrea să particip la concurs, ar fi chiar așa o crimă?
De ce oare nu aș avea dreptul să o fac?
De aceea și întreb despre eventualele date cînd s-ar face preselecții.
Cunoștințele de cultură generală mi le consider la un nivel cu mult peste mediu.
Sunt posesorul întregii colecții a revistei REBUS, 1139 de numere, din 1957 la zi, plus alte 8 - 900 de alte titluri de gen.
Am publicat peste 500 de careuri în România și cca 100 în Canada și S.U.A.
Cineva spunea că o colecție de jocuri de cuvinte încrucișate este o adevărată enciclopedie.
Pari un tip destupat la minte. Hai, nu vrei să dezlegăm cuvinte încrucișate ( un fel de ghicitori)?
Oameni de mare cultură, pornind de la antichitatea elenă și cea romană, au dat, cu sau fără voia lor, exemple de acest gen, de -
finind, cel mai adesea la modul metaforic, o serie de cuvinte.
Iată cîteva exemple...
NOROC = Nu este un zeu, cum crede mulțimea, findcă în faptele unui zeu nu există neorînduială. ( Epicur).
VIAȚĂ = Roata unui car ce aleargă într-un iute avînt ( Anacreon).
SCLAV = Bun înzestrat cu suflet ( Aristotel).
RAȚIUNE = Armă de apărare a omului, mai pătrunzătoare decît fierul ( Phocilides).
EDUCAȚIE = Al doilea soare pentru cei ce o au ( Heraclit).
TICĂLOS = O figură modelată ca o petală de lotus, o voce plăcută ca santalul, o excesivă umilință și o inimă tăind ca un cuțit ( proverb sanscrit)
FĂȚĂRNICIE = Virtutea regilor și cameristelor ( Voltaire).
AMINTIRE = Singurul ținut unde virtutea înflorește nestînjenită ( Lucian Blaga).
MINTE = Un rîu veșnic ce rostogolește necontenit gînduri către o mare moartă ( Nicolae Iorga).
Și mai sunt astfel de exemple de ordinul zecilor de mii.
Iată, eu acum recitesc excelentul roman al lui George Mihail Zamfirescu „ Maidanul cu dragoste" și undeva am găsit trei astfel de exemple, pe care eu mi-am permis să le aranjez puțin.
Iată cum sună ele:
Fructul unei flori de crin cu suc de cucută, ce urcă prin tulpină.
( ar putea avea două soluții, cu 7 sau 8 litere).
Fericire ce țipă în noi ca păsările de noapte; sau
Pofta cărnii, cu mugurul pîntecelui deschis și zvîcnind
( amîndouă definiții cu o aceeași soluție, un cuvînt de 8 litere).
Nu de mult am propus o astfel de definiție;
Unul care, mai demult, și-a găsit sfîrșitul în MAREA ROȘIE, dar a cărui stafie se pare că reînvie. ( un cuvînt de 3 litere).
Ce zici, nu ți se pare interesant jocul?
Aceasta înseamnă să te scalzi în valurile oceanului culturii generale.
Îți doresc multă sănătate!

| dannyel86 a răspuns (pentru corolav):

Stimate domn,
Nu v-am pus nicio clipa la indoiala inteligenta si cultura generala.
Spun doar ca e bine sa fim uneori temperati si toleranti.
Adica, nu va imaginez ca, fiind participant in emisiune, sa aruncati cu injurii si acuze pe micul ecran.
Pentru ca buna crestere ne obliga sa ne comportam civilizat si, in plus, va vede toata tara la televizor.
Cat despre neincrederea in site-urile de socializare, va aflati fix in postura celor care inca nu accepta telefonul mobil si se agata cu putere de telefonia fixa. Si, trebuie sa recunoastem, tehnologia mobila e foarte utila pentru toti. Asa sunt si site-urile de socializare, si ar fi recomandat sa exprimati un punct de vedere (daca va place sau nu) dupa ce testati, nu in avans.
E ca si cum as afirma ca nu imi place carnea de iepure, desi nu am gustat niciodata. big grin
Succes in demersul de a fi participant la "Castiga Romania" si sper sa am ocazia sa va vad in emisiune (urmaresc show-ul ocazional, nu sunt fan al acestui program de televiziune).

Toate cele bune!
Dan, Iasi

| corolav explică (pentru dannyel86):

Domnule, se vede treaba că matale ești mult mai tînăr decît mine și te pronunți de pe poziția generației matale.
Cunosc oameni de vîrsta mea, foști ingineri, medici, profesori
care nici nu știu să deschidă un calculator și nici nu și-au manifestat vreodată dorința de a o face.
Eu am un calculator, la care nu sînt îndejuns de meșter a-l exploata, și, slavă Domnului, am vreo 25 de ani de învățătură de carte. Îl folosesc, în special, pentru funcția de a mă ajuta să scriu niște cărți.
Pentru socializare îmi este suficient Yahoo - mail-ul.
Sau, de cînd s-a desființat Messenger -ul, m-am racordat la o rețea de comunicare care se numește, probabil, Skype.
În limba engleză nu știu decît să fluier.
Și, la ce mi-ar folosi?
Nu voi fi chemat la convorbiri cu Trump sau Regina Elisabeta.
Știu și eu „ciripi"" în vreo cîteva limbi, dar pentru mine tot limba română este cea mai frumoasă.
Este ...MAGNIFICĂ!
Eram cu vreo 25 de ani în urmă undeva în Franța și mi - a căzut în mînă o carte de Caragiale, tradus în limba franceză.
Nu știam cînd și unde ar trebui să rîd. Cînd, citindu-l pe Caragiale, la tot pasul te pufnește rîsul.
Limba română este cvasi intraductibilă pentru cei ce nu o trăiesc.
Cînd văd prin mijloacele de transport copii între 7 și 25 de
ani butonînd în neștire pe „apărățelul " acela al lor, încerc să mă întreb: Dom*le, oare altceva nu au de făcut toată ziua, decît numai să „socializeze"? Să scrie o limbă românească pe care parcă au învățat-o în insulele Tombuctu sau Pago - Pago.
Nu, domnule, departe de mine gîndul de a mă alătura unei astfel de invazii a neștiinței și agramatismului.
Și, în toată această invazie de fals „ ultra - progresism", vinovați nu sînt decît... părinții.
Ei, acești oameni ai vîrstei de 40 - 50 de ani au pus România pe
chituci iar cei ce au acum 10 - 25 de ani o vor desființa.
Iar limba română va fi o limbă moartă.
Eram în urmă cu aproape 10 ani în marea și superba metropolă canadiană care se numește Montreal ( deci zona Quebecq, adică franceză) și am văzut atîtea persoane obeze de...m-am speriat.
Acum, văd asemenea ( destule) persoane chiar și în România, mai ales între 10 și 20 de ani.
Nu știu dacă matale ai stat vreodată în fața unei camere de luat vederi și ai apărut vreodată pe sticlă?
Eu am apărut vreme de vreo opt ani de zile, dar numai în calitate de colaborator, și am cunoscut „ bucătăria" dar mai ales „hrana " care se dă prostimii spre consum.
Și, slavă Domnului, nici n-am înjurat pe nimeni și nici nu m-am făcut de rîs.
De cîte ori ai văzut vreun om de mare cultură sau de știință
invitat pentru a fi „vedetă" în emisiuni de televiziune?
Rar sau aproape deloc.
În schimb o mie de parașute, de hoți de îmbuibați apar în fiecare zi, sunt „lumea bună".
Ni se prezintă nunți, botezuri, scăldători, tăieri de moț, înmormîntări. Pentru ca după cîteva luni sau cîțiva ani să se prezinte ca evenimente mondene divorțurile acelora care s-au cununat tot pe micul ecran, cei botezați pe la televiziuni să ajungă hoți sau consumatori de droguri, dup cei morți, foști bogați, să se certe urmașii, ca la ușa cortului, pentru averi și moșteniri.
Și să nu ajungi la vorbele inegalabilului Eminescu?
- Voi să fiți urmașii Romei, niște răi și niște fameni?
I - e rușine omenirii să vă zică vouă oameni!
De rîs se fac toate matracucile și pațachinele care sunt scoase pe micul ecran, proaste de bubuie ( scuză te rog cuvîntul „ bubuie") cu „ bidoanele " la înaintare de să spargă micul ecran, nu alta, și care „ debutează atîtea inerții" că nu mai ai a te minuna de armata de agramați care populează această a noastră societate și, implicit, și acest site.
Dixit! ( vorba englezului ( sic!)).
Să fii iubit și să ai sănătate!
La ce i-ar folosi unei babe din vîrful muntelui să aibă „fesbuc", cînd ea, săraca, e încă neștiutoare de carte?
Ar ajunge mai repede la ea ambulanța sau medicul de familie?
Că și popa greu ar mai ajunge.
n.a. Asta a scăpat cursului normal al textului expus de mine.
Sorry!

| dannyel86 a răspuns (pentru corolav):

Buna ziua!
Intr-adevar, sunt mai tanar decat dumneavoastra (nu stiu cu cat, si nici nu conteaza). Cu toate aceastea, nu ma consider ca facand parte din "Generatia Facebook", ci ma plasez undeva intre generatia anterioara (a bunicilor si parintilor mei - cea cu bun simt, cu modestie, moderatie si respect pentru cei din jur). Intr-adevar, site-ul de socializare, la fel ca lumea in care traim, are si bune si rele. Dar asta nu inseamna ca in acel mediu online nu se gasesc oameni ca dumneavoastra (ca varsta, experienta si cultura generala), care si-au format grupuletul lor si care stau departe de toate mizeriile de pe internet sau televiziune. A te conecta la acea lume nu inseamna sa imbratisezi toate prostiile, daca stii cum sa te feresti de ele, ci sa te alaturi unor oameni cu care poti purta o discutie si cu care poti lega prietenii la distanta. Nimic mai mult.
Pe un forum de discutii s-a legat o prietenie care a implinit anul trecut 10 ani si am convingerea ca va continua ani multi de acum inainte. Pentru ca am intalnit oameni care vad lumea la fel ca mine.
Iar un site de socializare nu te conecteaza doar cu show-ul "Castiga Romania", ci si cu alte televiziuni sau emisiuni de cultura, pe pagina carora puteti expune ceea ce ganditi si simtiti.
Va dau dreptate, mailul mi se pare mai intim si o cale mai securizata de comunicare.
Si eu am fost dezamagit cand s-a desfiintat Yahoo Messenger, dar acum poate fi utilizat daca aveti sisteme de operare mai noi decat Windows Xp sau Vista (Windows 7, Windows 8, etc - nu intram in detalii tehnice). Eu am Windows Xp!
Cat despre televiziune, calitatea a fost inlocuita cu ratingul (audienta tv) si, prin costuri mici, se serveste populatiei un continut la care se uita (vorbim de majoritate, nu de exceptii, caci, lasati-ma sa ghicesc, urmariti la doar emisiuni de cultura, documentare, si, fara indoiala, capodopere cinematografice). La fel ca si virusii, bolile, continutul mass-media e plin cu de toate, dar avem posibilitatea sa alegem la ce ne uitam, fara a judeca faptul ca ceilalti prefera sa urmareasca La Maruta sau minunatele emisiuni de talent (fara numar!), cu care nu ne identificam (de aceea spuneam anterior ca trebuie sa fim toleranti).
Astfel de continut genereaza bani, de aici lacomia unora de a produce emisiuni de proasta calitate. Televiziunile spun ca asta isi doreste publicul, prostimea, desi e de datoria lor sa ofere pe micul ecran cultura si reguli de conduita civica, pentru a nu considera ca traim intr-o tara de idioti (acolo vom ajunge si daca preferam sa studiem mai mult litaratura straina decat literatura autohtona).
Am aparut si eu pe micul ecran de cateva ori, desi nu mi-am propus, dar, pentru ca sunt omul care prefera sa stea in spatele camerei de filmat, in culise, nu am cautat sa ies in evidenta, sa ma fac cunoscut sau auzit.
Si eu vad, cu uimire, peste tot tineri cu nasul in telefoane, preocupati de aceea ce le ofera tehnologia. Nu ii inteleg, dar nici nu ii judec, pentru ca si eu ma folosesc de mobil pentru convorbiri si mesaje scrise. Nimic mai mult, desi dispozitivul meu permite si conectarea la mediul online.

ps: nu m-am constituit in avocatul Facebook-ului. Am vrut doar sa evidentiez ca trebuie sa stim sa descoperim si partile lui bune.

Depinde de noi cum ne folosim de tehnologie si de avantajele ei! happy

Sanatate si sa auzim numai de bine!

| corolav explică (pentru dannyel86):

Da, vă mulțumesc pentru acest al Dumneavoastră răspuns, plin de bun simț.
Cred că e suficient atîta cît am avut a ne împărtăși.
Dacă sînteți un vizitator frecvent al acestei categorii a acestui site,
poate ne vom mai încrucișa drumurile și părerile.
Eu mă găsesc la poziția 100 în rating-ul TPU.
Vă doresc să aveți multă sănătate!

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ajungi in emisiune sa-mi dai PM, vreau sa stiu care dintre concurenti esti. Ador emisiunea, ma uit in fiecare seara happy.

| corolav explică (pentru anonim_4396):

Te rog să nu te superi că nu ți-am acordat funda.
Am acordat-o celui cu un alt răspuns care, totuși, mi - a dat niște relații.
În altă ordine de idei...
Nu ai sesizat cîteva greșeli făcute frecvent în emisiune?
Una: de ce, atunci cînd se pun întrebări aferente județului Ilfov, întrebarea face trimitere la persoane, evenimente, locații etc. aparținătoare municipiului București?
Județul Ilfov și Municipiul București sunt două entități cu
totul diferite.
Nu e așa?
Doi: În cîteva rînduri, cetățeanul Ianțu a admis trecerea de la județul Galați la Județul Bacău.
De ce?
Cele două județe nu au o graniță comună.
Trei: În cîteva rînduri cetățeanul Ianțu a pronunțat greșit unele cuvinte( din punctul de vedere al accentului).
E vorba de cuvintele: caise, scrînciob, ciubăr.
Dacă el e bănățean, formele de pronunție pe care ni le
servește dumnealui sunt regionalisme iar nu forme literare consacrate.
Nu se fac asemenea derogări de la limba românească în emisiuni de pe posturi publice naționale.
Nu crezi că e așa?
Pentru că, urmare acestui al meu deziderat, pun și eu următoarea întrebare:
Pacea de la Constanța este un fel de mîncare.
Adevărat sau fals?
Dacă - mi dai un răspuns te rog să argumentezi.
Dacă afli de preselecții, dă-mi și mie un mesaj în contul meu de pe TPU. Sunt undeva pe la poziția 100 ( nu mai știu exact).
Oricum, îți mulțumesc pentru răspuns și poate că îmi dai dreptate la observațiile mele.
La revedere și...să ai sănătate!