| huntsman44 a întrebat:

La ce facultate de informatica se intra anul acesta pe baza de dosar (media de la bac)? Preferabil Timisoara sau Bucuresti. Dau funda

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, la o facultate de IT se intra doar cu examen!

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

La particular se intra cu dosar, eu am intrat cu dosar in 2013.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Deci la particular se intra cu banii in mana, fara examen, asa-i?

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

S-a dat un examen formal cu intrebari foarte simple asa de 10 minute asa de forma, deci fara examen, nu cu banii in mana, platesti anul, dar dupa ce te inscrii.
Ce rost ar avea examenul? Intra cine vrea, iese cine poate, asa e si la nemti unde scoala e f dura.
Nu dai examen de intrare in liceu, doar bacul il dai, nu dai examen la fac, dai examenele in an si licenta la sfarsit.

Si pe drum te rupe, putini rezista pana la terminare liceu, asa ca nu conteaza ca nu dai examen, te lasa sa vii, de iesit e treaba ta.
Si raman aia destepti care merg mai departe.

Putini dau bacu, si mai putini se duc la facultate.

Deci daca o tara puternica din UE face asa, inseamna ca e okey.
Si noi cu atatea examene suntem praf pe toate domeniile, iar ei au ajuns f sus.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Ca mai toate facultatile din ziua de azi... se intra pe nestiute si iese la fel de naivi cum au intrat.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Aici pot sa-ti dau dreptate, multi ies tot nestiutori, insa la mine de la info, 95 % au ajuns capabili, au plecat si in afara, deci depinde si de facultate, dar si de studenti.
Deja din anul 2 veneau recrutori de la firme la fac sa ia studenti la munca si erau f capabili.

La mine au venit sa invete ca sa aiba un job bina platit si stabil.

| Mosotti a răspuns:

Se intra cu dosar la particular, de ex eu am inceput in 2013 si am intrat cu dosar la o fac particulara, or fi si in Timisoara precis.
Se intra in fiecare an pe dosar.

| T0T a răspuns:

Tu vrei la Informatică, dar nu știi să te uiți pe un site?

| BoneShiver a răspuns:

Esti sigur ca vrei facultate in info? Ce vreau sa spun e ca mai bine petreci timpul facand o alta facultate. Domeniul e cautat indiferent de background. O sa te trezesti dupa cu colegi care au licenta in cu totul alte domenii si sunt cel putin la fel de competenti ca tine

Adica... sa nu crezi ca inveti in facultate ceva de actualitate

| huntsman44 explică (pentru BoneShiver):

As prefera un raspuns in directia intrebarii mele, daca se poate. Multumesc.

| BoneShiver a răspuns (pentru huntsman44):

Eu iti raspund prietenos: ai rabdare sa cauti raspunsul asta prin listele de facultati. Daca "nu ai timp" sa faci asta, crede-ma ca nu vei avea nici cand o sa ai de invatat / lucrat in IT. Ptc si acolo unul din cele mai importante skill-uri (daca nu chiar cel mai important) e cat de usor poti trece prin documentatie.

Facultatea in IT nu merita facuta in Romania. MAI ALES la facultatile unde se intra fara admitere. Stres + pierdere de timp. Asadar, iti voi recomanda din nou acelasi lucru: arunca o privire pe facultatile "frumoase". IT-ul se invata predominant acasa, singur.

| huntsman44 explică (pentru BoneShiver):

Am cautat stai linistit, intreb pentru ca unele au site-uri de 20 de ani neactualizate si din cauza pandemiei s-au scos probele de admitere la unele, anul acesta s-au reintrodus, de asta intreb. multumesc pentru raspuns.