| andreylupu07 a întrebat:

La ce materii se da examen la psihologie pentru facultate

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Psihologie!

- COMPETENTE EVALUATE - caracterizarea proceselor psihice si a componentelor structurii de personalitate - analiza comparatiei si interactiunilor dintre procesele psihice si componentele structurii de personalitate, precum si relatiile dintre componentele structurii de personalitate

TEMATICA PENTRU CONCURS
1. Procesele psihice si rolul lor in evolutia personalitatii
a) procesele cognitive superioare (gîndirea, limbajul, memoria, imaginatia);
b) procesele reglatorii (motivatia, afectivitatea, vointa, atentia).
2. Sistemul de personalitate (personalitatea, temperamentul, aptitudinile, caracterul)

BIBLIOGRAFIE –MANUAL PSIHOLOGIE - Oricare dintre manualele de psihologie pentru liceu, acreditate de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului.

http://www.fpse.ro/....../index.php