| Aleqa a întrebat:

Daca vreau sa devin avocat, la ce profil de la liceu trebuie sa merg: real sau uman?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu conteaza prea mult profilul este indicat un profil uman, respectiv stiinte sociale sau filologie.

7 răspunsuri:
| Aleqa explică:

Daca ma mai puteti ajuta cu ceva, v-as fi recunoscatoare. Mama mea a discutat cu o prietena de a ei care este secreta, si aceasta i-a spus mamei mele ca trebuie sa merg la profil real pentru a ajunge avocat. Pana acum cateva zile, si eu credeam la fel de profilul uman, dar totul mi s-a dat peste cap cand am aflat ca as putea merge la mate-info sau stiinte, pentru ca nu ma pricep la nici una dintre ele. Probabil ca o sa ma duc la stiinte sociale, pentru ca se fac atatea ore de romana ca la filologie. Oricum, o sa mai intreb odata si daca mai aveti ceva de spus, va ascult. Multumesc. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general Uman, dar facultatea conteaza, nu liceul.

| miTzuliK93 a răspuns:

In liceu profilul stiinte sociale sau filologie te pregateste penntru adevaratul test si loc unde vei acapara cunostinte pentru a putea avea o cariera in avocatura: Facultatea de Drept.

Profilul din liceu, pentru a deveni avocat, nu este o necesitate, dar poate constitui un avantaj la facultate daca-l alegi pe cel corect.

| thezbx a răspuns:

Este mai bine la uman la ceva cu filologie pentru ca te ajuta mult la vocabular si exprimare

| Mediocre a răspuns:

Uman.

| Cristina1994c a răspuns:

UMAN. Filologie

| mindmaze a răspuns:

Poti merge la facultatea de drept indiferent de profilul liceului absolvit. Daca mergi la uman vei avea un avantaj pe partea de exprimare. Daca mergi la real sau la stiinte, o sa ai putin mai buna intelegere a unor subiecte tehnice (de genul: brevete, economie etc.)