| svenhassel13 a întrebat:

La ce se da bacul la stiinte ale naturii? Si ce inseamna b1 b2 (ma refer la biologie)

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Se da obligatoriu la romana, matematica M2 (mai usoara ca M1 mate-info) + o materie la alegere dintre fizica, chimie si biologie.

Si inainte de aceastea se sustin competentele. B1 si B2 reprezinta grade pentru competente: incepător (A1 si A2), intermediar (B1 si B2), avansat (C1 si C2) - in ordinea crescatoare de la cel mai mic, la cel mai mare.

Deci cel mai bun este C2. Nu stiu insa daca la toate competentele se foloseste si sistemul cu C1/C2.
A... si la biologie nu stiu sa fie cu B1 si B2.

Bafta sa ai! ^_^

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ba e, când completezi formularul de înscriere, te pune sa treci B1 sau B2.
Din ce mi amintesc, B1 poate fi biologia vegetala și animală (9-10) și B2 anatomie (11-12),dar pentru siguranța poți întreba dirigintele.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Asa o fi, nu am auzit asa ceva cand eram eu prin liceu. Dar poate s-a mai schimbat ceva. Sau nu prea imi dadeam eu interesul laughing

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Am dat bacul la bio cu 8 ani in urma și știam asta inca de când eram a 9ahee hee

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Eu acum aproape 6 ani l-am dat tot la biologie si nu am stiut de aceasta structura. Doar de calificativele generale A-C. Dar nu neg ca nu este asa, asa o fi thinking Poate cel cu intrebarea la asta s-a referit.

Intr-a 9-a numai de ce nu dau la bac la bio imi ardea mie.

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Plus ca la competente la bac is numa cu A și B...restul examenelor (de limba mai ales gen Cambridge) au A, B, C.

| svenhassel13 explică (pentru DoarBogdan):

Salut! doar o materie la alegere? adica nu trebuiesc 2?(gen bio+chimie sau ceva?

| DoarBogdan a răspuns (pentru svenhassel13):

Nu nu, exclus. Doar o singura materie big grin Romana si matematica sunt obligatorii.
Dintre cele la alegere, am considerat ca biologia ar fi cea mai usoara, ca sunt lucruri care chiar exista, adica le vezi cu ochiul liber, ceva real (printre altele).
Dar acum depinde si de tine, la ce te pricepi mai bine.

Bafta sa ai in tot ceea ce faci! ^_^