| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta iti creste maseaua de minte?

15 răspunsuri:
| Boboleu a răspuns:

Depinde, mie la 8 ani mi-a crescut doua masele, la 12 ani inca si mai trebuie sa creasca cand cresc eu mai mare.

| kitten95 a răspuns (pentru Boboleu):

Ce prostii vorbesti tu acolo

| dragos9234 a răspuns (pentru Boboleu):

Alea nu-s masele de minte.
Maselele de minte incep sa isi faca aparitia de la 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe la 16-17 ani.

| stpu a răspuns:

Intre 13-25 de ani. Nu exista o varsta fixa la care trebuie sa-ti apara. Apoi multe persoane n-au aceasta masea din "minte". Durerile apar atunci cand maseaua nu reuseste sa strapung complet gingia si iese doar un colt care inflameaza zona si provoaca dureri. In rest nu au de ce sa apara dureri. Mie mi-a iesit si n-am avut nicio durere, decat o usoara sensibilitate care a trecut imediat.

| kitten95 a răspuns:

Maselelede minte cresc de la 16-17 ani. nu te lua dupa copilu de 12 ani ce a scris inaintea mea. insa sa stii, doare foarte rau(si nu numai acea zona, ci aproape intreaga gura) si la unele persoane nu cresc deloc.

| Dan10079 a răspuns:

Dupa terminarea adolescentei adica varsta de 18 ani dar poate intarzia cu foarte mult depinde...

| Smileyouarebeautiful a răspuns:

Stiam ca la 15-16 ani.Dar nu este o regula.La unele persoane nu cresc deloc.

| IAmAFreak a răspuns:

Eu am 12 ani si mi-au crescut maselele de minte de jos si incepe sa-mi creasca maseaua de sus-stanga. Mi-a iesit un colt, si doare rolling on the floor
Maselele de minte ies in functie de organismul persoanei, asa ca o varsta nu este stabilita ^^

| TrooololololololoJR a răspuns:

20/21/22 pe acolo. happy

| BiancaaaO a răspuns:

A mea a inceput sa creasca pe la 14 ani si abia la 16 a terminat de crescut laughing)))

| UnicornulVesel a răspuns:

Maselele de minte cresc de la 30 de ani parca. In orice caz nu de la 12 ani sau 17 sau alte tampenii... Eu stiam ca de la 30.

| anonim_4396 explică (pentru UnicornulVesel):

Mamei ii crapa gingia in anul 3 de liceu si transpira de durere. Ca sa stii, nu e Gigi manelista, ca sa fie la 30 de ani in anul 3.

| Aluky a răspuns:

Păi eu am 13-14 ani şi mi-a ieşit un colţ şi acum mă doare cand mănanc acolo..Depinde de la persoană la persoană.

| Biaancaa a răspuns:

Daca ati cauta pe google ati gasi raspunsuri de la persoane calificate care spun ca maselele de minte cresc (de regula) intre 12 si 25 de ani; desigur sunt si cazuri in care apar mai tarziu sau deloc. Ele sunt 4 la numar dar se poate sa creasca si doar 1, 2 sau 3.