| FaraNumePls a întrebat:

La Colegiul Național I.L.Caragiale profil mate-info, se face franceza? Întreb asta pentru că nu îmi place aceasta limba, mi-ar placea engleza și germana (poate). Dau funda :*

4 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Hye, habar n-am de liceul ala, dar m-a mirat faptul ca nu iti place franceza. Nu are cum sa iti placa sau nu franceza, italiana, spaniola sau portugheza pentru 60% din ce exista in acele limbi exista si in limba romana si totusi uite ca vorbesti foarte bine limba romana. Nu mai scrie contraditii.
Poate ai vrut sa zici ca preferi sa inveti engleza sau germana, ele fiindu-ti mai utile. Asa da, asa are sens.
In principiu studiezi 2 limbi straine, dintre care una sigurat e engleza.

| Samariteanul a răspuns:

Engleza vei face sigur, dar ai mai multe sanse sa faci franceza decat germana.La mine in liceu desi exista profesoara de germana nici o cls de la liceu nu face cu ea.Numai cei de la filo fac italian si latina ca in rest toti numai cu franceza si engleza.