| мιcυтѕαααα a întrebat:

La educatie plastica trebuie sa fac doua desene. Unul in culori reci si unul in culori calde. Dati-mi va rog culorile reci si culorile calde. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ilincaaaa a răspuns:

Culori reci:verde,albastru,mov
Culori calde:galben, rosu, portocaliu
Non culori:Alb si negru

7 răspunsuri:
| Zuzzy05 a răspuns:

Culorile calde sunt rosu,portocaliu, galben, roz.si nuantele care rezulta din combinatiile pe care le poti face (daca lucrezi cu acuarele). Culorile reci sunt celelalte:negru,albastru, mov, verde si iarasi nuantele rezultate din combinatiile pe care le poti face.Un desen in culori calde thinking ai putea face un apus de soare.Te poti juca cu culorile.Mult portocaliu,putin galben,rosu, chiar si roz. Ti-as fi dat o imagine sa te orientezi, dar nu merg link-urile. Poti cauta pe google imagini "apus de soare" si vezi acolo.Eu nu iti spun sa te iei dupa imaginea aia, ci sa observi frumoasa armonie a culorilor intr-un apus de soare. La un desen in culori reci poti face un tablou in intuneric...de exemplu o casa bantuita.Adica faci o casa neagra si cerul sa fie de un albastru inchis, cu idei spre mov.Ca sa adaugi o mica pata de lumina, picteaza si luna. Bafta!

| мιcυтѕαααα explică:

Chicror mersi si mersi si tie Yanna! Multumesc tuturor!

| Spiiriduş a răspuns:

Culori calde : Galben, oranj, rosu-oranj, rosu, rosu purpuriu
Culori reci: Violet, bleu-violet, bleu-turcoaz, bleu-verde, verde.
Sper ca te-am ajutat >; dd

| AlexanderOne a răspuns:

Le poti vedea aici: http://bit.ly/4wXf6w

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunahappy culori calde: rosu,galben si portocaliu(portocalliul este cea mai calda culare deoarece este formata din rosu si galbenwinking )
culori reci: albastru,mov,verde,maro,roz, visiniu, bej etc(toate in afara de culorile calde si nonculrilewinking )
nonculori:alb si negruwinking
te pupic:* funda?

| IM5 a răspuns:

Cl.reci:albastru,verde,maro,visiniu
cl.calde:rosu,portocaliu,roz
nu stiu

| manu72 a răspuns:

Culorile calde sunt rosu, albastru, Orange. Orange(portocaliu) este cea mai calda culoare pentru ca se obtine din doua culori calde(R+G), iar culorile reci sunt verde, albastru, violet. Cea mai rece culoare este albastru, pentru ca celelalte doua au in compozitie o culoare calda(verde are galben, iar violet are rosu). Intr-o compozitie plastica culorile calde se,, astern" pe plansa in plan apropiat pentru ca dau senzatia de apropiere, iar cele reci vor fi asezate in partea de sus pentru ca dau senzatia de departare.